Výrobcovia / značky

Histamínová intolerancia

Úvod Užitočné informácieHistamínová intolerancia

HISTAMÍNOVÁ INTOLERANCIA (HIT) vzniká dôsledkom nepomeru medzi prísunom a odbúravaním histamínu v tele. Táto nerovnováha môže byť spôsobená jednak zvýšeným príjmom histamínu v potrave alebo vlastnou nadprodukciou histamínu napr. u alergických reakcií alebo bakteriálnych infekcií. Hromadenie histamínu je ďalej spôsobené nedostatočnou aktivitou alebo zníženou koncentráciou enzýmu diaminooxidázy. Diaminooxidáza (DAO)  je enzým, ktorý odbúrava histamín.

 

Zatiaľ stále nie je jednoznačne objasnené, či sa jedná o vrodenú dispozícii, alebo ide o získanú poruchu tvorby. Enzým DAO je produkovaný prednostne v bunkách tráviaceho traktu, preto býva znížený u pacientov s poškodením črevnej sliznice a to ako pri akútnych, tak aj pri chronických zápalových ochoreniach (napr. Crohnova choroba), tiež pri celiakii alebo dlhotrvajúcich potravinových črevných alergiách.

 

Znížená produkcia enzýmu diaminooxidázy môže byť prechodná, mení sa v čase, takže pacient strieda dni (týždne, mesiace, roky) dobrej tolerancie s obdobím zhoršenia. Po ukončení príjmu tzv. blokátorov enzýmu DAO môže dôjsť aj k vyliečeniu - napr. po ukončení užívania niektorých farmák majúcich negatívny vplyv na činnosť enzýmu diaminooxidázy. V dnešnej dobe je známych zhruba 100 liečiv zo skupiny antidepresív, analgetík alebo antireumatík, ktoré sa zúčastňujú metabolizmu histamínu.

 

Pri stanovovaní diagnózy a následnej diéty je dôležité si uvedomiť, že okrem histamínu môže človek netolerovať aj iné organické dusíkaté látky. Potom hovoríme o všeobecnej intolerancii biogénnych amínov.

 

HISTAMINOVÁ INTOLERANCIA - DIAGNOSTIKA A PRÍZNAKY


Histamín - nevyhnutný pomocník, ale aj nepriateľ


Z chemického hľadiska patrí histamín medzi organické dusíkaté látky, tzv. biogénne amíny. V malej miere je histamín pre ľudský organizmus nevyhnutný, pretože zabezpečuje správne fungovanie mnohých pochodov v ľudskom tele, napríklad. v nervovej sústave, či kardiovaskulárnom systéme. V nadbytočnom množstve nám však, rovnako ako mnoho ďalších látok, škodí.

 

Histamín pochádza ako zo zdrojov endogénnych - náš organizmus si ho sám syntetizuje a skladuje, tak aj zo zdrojov exogénnych, lebo je prítomný v rastlinnej i živočíšnej potrave.

 

Väčšina ľudí po konzumácii potravín bohatých na histamín nemá žiadne ťažkosti. Je to tým, že majú dostatočne vysokú hladinu enzýmu DAO.

 

Diagnostika intolerancie na histamín


Histamínovú intoleranciu diagnostikuje najčastejšie alergológ či imunológ, a to na základe anamnézy (rozboru príznakov) a odberu krvi. Laboratórne sa zisťuje aktivita enzýmu diaminooxidázy. Tomuto kroku však väčšinou predchádza vylúčenie iných ochorení, vrátane potravinových alergií.

 

Ako relatívne spoľahlivú diagnostickú metódu možno tiež odporučiť eliminačno - expozičný test (EET), teda eliminačný diétu a následnej expozície. Jej výhodou je, že si ju môžete vyskúšať sám doma, teda napríklad aj predtým, než sa odhodláte k lekárskemu vyšetreniu.

 

Konkrétny postup je nasledujúci: Najprv určitú dobu (väčšinou sa odporúčajú 2 - 4 týždne) budeme dodržiavať nízkohistaminovú diétu. Počas nej by sa vám malo uľaviť, negatívne príznaky by mali ustúpiť. Po eliminácii nasleduje expozícia, t.j. úmyselné vystavenie sa kontaktu s histamínom, resp. jeho užitie. Ak sa vám zdravotné komplikácie vrátia, máte jasnejšie.

 

Príznaky syndrómu histamínovej intolerancie (HIT)


Histamín pôsobí na hladké svaly, ktoré majú na svojom povrchu veľa receptorov tak , že svojim účinkom rozšíri drobné kožné kapiláry, čo spôsobuje začervenanie kože, žihľavku, opuchy. V nose spôsobuje vodnatý výtok, opuch sliznice.

 

V oblasti nervovej sústavy spôsobuje bolesť hlavy až migrény. V črevách spôsobuje kŕče, hnačky, v maternici môže spôsobiť potrat, predčasný pôrod, bolestivú menštruáciu. Ak histamín pôsobí na srdcový sval, prejaví sa pocitom búšenia, zrýchleným pulzom, znížením alebo zvýšením krvného tlaku. V dýchacom systéme spôsobuje stiahnutie svalov v prieduškách, čo sa prejavuje sťaženým a pískavým dýchaním, čo pripomína astmu. Pôsobením na nervové zakončenia spôsobuje svrbenie.

 

Takto pôsobí toxicita histamínom na jednotlivé systémy:

  • Cievny systém: poruchy srdcového rytmu, tachykardia, zvýšený krvný tlak, búšenie srdca
  • Kožné prejavy: fľaky, vyrážky, žihľavka, opuchy hlavne očných viečok, pier, svrbenie
  • Tráviaci systém: hnačky, zápchy, kŕče, bolesti brucha, svrbenie podnebia, opuch jazyka, pálenie záhy.
  • Dýchací systém: opuch nosnej sliznice, sťažené dýchanie, kýchanie, sekrécia z nosa, opuch priedušiek (pseudo astma).
  • Endokrinný systém:predčasné pôrody, problémy s otehotnením, poruchy menštruačného cyklu, endometrióza, potraty.
  • Nervový systém:bolesti hlavy, migrény, depresie, neurózy, poruchy spánku, možné poruchy správania.
  • Poruchy svalového aparátu: slabosť v svaloch, bolesti kĺbov, pocit vnútorného trasu 

LIEČBA HISTAMÍNOVEJ INTOLERANCIE


Základ liečby - nízkohistaminová diéta


Nízkohistaminová diéta je prvým a najdôležitejším krokom v liečbe histamínovej intolerancie. Na rovinu je nutné povedať, že sa vo väčšine prípadov jedná o veľkú, pre niekoho až drastickú zmenu v stravovacích návykoch. Z jedálnička je totiž nutné vylúčiť mnoho potravín a pochutín, na ktoré sme boli zvyknutí a ktoré máme radi. Toto opatrenie sa týka jednak potravín obsahujúcich veľké množstvo histamínu, jednak i tých, ktoré pôsobia ako uvoľňovače histamínu už uloženého v našom tele.

 

Pozor by sme si mali dať aj na zloženie liekov a v prípade zlých hodnôt enzýmu DAO dokonca aj pri nákupe kozmetických prípravkov, ktoré by nemali obsahovať farbivá, siričitany, benzoan a cinnamaldehyd.

 

Najbežnejšie "zakázané" potraviny


Medzi potraviny obsahujúce najviac histamínu patria fermentované, kvasené a konzervované jedlá, alkohol (hlavne červené víno, sekt a pivo), zrejúce syry (napr. gouda, čedar, ementál, camembert, niva atď.), údeniny (bez výnimky, teda aj slanina , šunka, salámy, klobásy, párky...). Ďalej niektoré druhy zeleniny - najviac paradajky (aj kečup), špenát, baklažán, ovocie - jahody, ananás, kivi, banány, sušené presladené ovocie, čokoláda (obzvlášť v nej obsiahnuté prísady, arómy, sójový lecitín), prídavné látky (aditíva) - umelé farbivá, konzervanty, stabilizátory atď. Vynechať nemožno ani ryby a morské plody.

 

Zásady histamínovej diéty


Okrem vynechania nevhodných potravín je najdôležitejším pravidlom konzumovať čo najčerstvejšie potraviny, pretože množstvo histamínu v potrave sa zvyšuje práve pri skladovaní. Táto zásada sa týka aj mäsa, ktoré by sme nemali po nákupe skladovať doma v chladničke, ale pokiaľ možno, tak  ho ihneď spracovať. Ďalším pravidlom je zákaz uchovávania a opätovného ohrievania doma uvarených jedál. Tiež by sme si mali uvedomiť, že sa histamín nerozloží ani tepelnou úpravou a teda by sme nemali "zakázané" potraviny konzumovať ani tepelne upravené. Súčasťou diéty by mala byť aj čo najväčšie pohoda a pokoj, lebo aj stres je významným spúšťačom HIT.

 

Potravinové doplnky s enzýmom diaminooxidázy DAO


Ak vieme, že sa budeme stravovať mimo domova, príp. že nebudeme úplne schopní dodržať nízkohistaminovú diétu, existuje doplnok stravy, ktorý nám môže pomôcť zmierniť možné negatívne zdravotné následky. Jedná sa o prípravok NATURDAO. Tento výrobok obsahuje prírodný enzým DAO, ktorý napomáha rozkladu histamínu v čreve. Podľa slov výrobcu sa "užíva pred jedlom, kedy dôjde k zvýšeniu hladiny tohto enzýmu v čreve a uľahčuje tak metabolizácií histamínu, napomáha tak navrátiť prirodzenú rovnováhu medzi hladinou histamínu a enzýmu DAO. NATURDAOneobsahuje laktózu ani lepok a je vhodný aj pre diabetikov. Je však dobré mať na pamäti, že NATURDAO nie je riešenie histamínovej intolerancie, ale iba "dočasná" pomoc. Hoci sa jedná o voľne predajný preparát, odporúčame jeho podávanie konzultovať s ošetrujúcim alergológom.

 

diaminooxidaza
   

Ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite >>> TU

 


TOLERANCIA HISTAMÍNU - INDIVIDUÁLNA ZÁLEŽITOSŤ


Odlišná hladina tolerancie


Je nutné si uvedomiť, že každý sme unikát. Každý máme iné príznaky, inú hladinu tolerancie, každému z nás vadia niektoré potraviny viac a iné menej či vôbec. Každý skrátka máme svoju "hladinu tolerancie".

 

Povolený obsah histamínu pri HIT


Ohľadom obsahu histamínu v jednotlivých potravinách, resp. o jeho povolených dávkach existujú aj medzi lekármi stále rozpory. Niektorí odborníci odporúčajú vylúčiť z jedálnička potraviny s koncentráciou histamínu vyššou ako 20 mg/kg, zatiaľ čo iní sú ešte prísnejšie a odporúčajú jesť len potraviny s obsahom tejto látky do 1 mg/kg. Prioritou by pri rozhodovaní mala byť vždy citlivosť daného jedinca.

 

Menej známy je fakt, že bohužiaľ neexistujú presné dáta ohľadom obsahu histamínu v jednotlivých potravinách. A ani nemôžu. Koncentrácia histamínu, ako aj iných biogénnych amínov, v potravinách sú vysoko premenlivé. Dokonca aj u dvoch vzoriek z rovnakého produktu môžu byť namerané rozdielne hodnoty.

 

Opätovné zavedenie "zakázaných" potravín


Po "stabilizovaní sa", teda potom, čo nám hladina histamínu v tele vďaka dodržiavaniu nízkohistaminovej diéty klesne, je možné, že potraviny, ktoré nám predtým spôsobovali zdravotné problémy, nám už vadiť nebudú. Prípadne občasné "zhrešenie" nemusí mať také následky ako predtým. Ale nejedná sa o pravidlo. Chce to jednoducho opatrne skúšať a zapisovať si reakcie. Zo začiatku sa odporúča začať s málom a postupne pridávať ďalšie a ďalšie potraviny.

 

POTRAVINY PRI HISTAMÍNOVEJ INTOLERANCIÍ


Potraviny povolené a zakázané - ani odborníci sa nezhodnú


Je zvláštne, ako značne sa informácie aj v odbornej literatúre o zaradení niektorých potravín do patričných skupín rozchádzajú. Aj preto nechceme tvrdiť, že toto je jediné, stopercentne správne rozčlenenie potravín týkajúce sa vhodnosti či nevhodnosti konzumácia pri histamínovým intolerancii. Navyše každý jedinec môže zniesť celkom inú hladinu histamínu v tele.

 

Potraviny zakázané (neodporúčané, rizikové)


Potraviny obsahujúce vysokú hladinu histamínu, tyramínu či aditív, potraviny konzervované, zavárané, zavárané, nakladané, kvasené (i nápoje), fermentované, "uležané" a staré, priemyselne spracované (mrazené či chladené) jedlá, hnedasté a prezreté ovocie či zelenina...

 

Zelenina: baklažán, tekvica, špenát, olivy, avokádo, huby, žihľava, mungo, rukola, chren, hlávkový kel, morské riasy, čerstvá pálivá paprika, paradajky a všetky výrobky z paradajok (teda aj paradajkový pretlak, kečup, atď.), kyslá kapusta a kvasená zelenina, kyslé uhorky, väčšie množstvo cibule

 

Ovocie: akékoľvek prezreté ovocie (teda aj to z povolených, dôvodom sú kvasinky), jahody, červené ríbezle, egreše, maliny, černice, brusnice, pomaranče, mandarínky, grep, limetka, pomelo, tangeriny, ananás, červené hrozno (vysoké množstvo salicylátov), kivi, guava, kokos, čerešne, višne, marhule, nektárinky, broskyne, slivky, ringloty, mirabelky, papája, figy, datle, avokádo, väčšie množstvo vodného melónu, šípky, hrozienka, sušené slivky, moruše, sušené či kandizované ovocie

 

Obilniny: bielená múka, bielené zrno, čerstvé kvasnice/droždie (i pivovarské kvasnice), kvasnicový extrakt, jačmeň, pšeničné klíčky (niekomu môže vadiť aj pšenica ako taká), komerčné zmesi na pečenie, málo prepečené pečivo (nedopečené), komerčne vyrábané koláče a pod. (neoverené zloženie), ochutené cestoviny, vločky, popcorn, ryža ...

 

Mlieko a mliečne výrobky: všetky hotové mliečne výrobky, ochutené jogurty (aj tie probiotické), kyslomliečne výrobky, kyslé/acidofilné/kefírové mlieko, cmar, smotana, kyslá smotana, syntetická smotana, mlieko UHT s dlhou trvanlivosťou, syry (hlavne tie zrejúce - napr. Ementál, Parmezán, Rokfort, Camembert, Brie atď.), tavené syry (príchute, prídavné látky), syry z nepasterizovaného mlieka, sójový syr (tvrdý) - tofu, tempeh, kozí syr, feta, sójové mlieko

 

Mäso: mäso mleté, balené, mrazené, nakladané, marinované, údené, sušené, vnútornosti, bravčové mäso, zverina, uležané hovädzie mäso, pštrosie mäso, kuracie mäso, všetky údeniny, teda aj šunka, slanina, klobásy, salámy atď., ryby - losos a tuniak bez výnimky (teda ani čerstvé), všetky mrazené a ani ostatné ryby nie sú odporúčané (resp. výnimku tvorí iba čerstvé biele ryby), plody mora (výnimku tvorí snáď len naozaj čerstvá chobotnice a čerstvé ulity), akékoľvek mäsové či rybie konzervy, balená hotové jedlá

 

Vajcia: bielok (hlavne surový, zle tepelne upravený alebo sušený)

 

Oleje a tuky: olej mandľový, kokosový, orechový, sezamový, olivový olej, oleje s farbivami, konzervanty, hydrolyzovaný lecitín, orechové maslo, arašidové maslo, margarín, komerčný dresingy, omáčky, šťavy ...

 

Orechy a semienka: tekvicové semienka, slnečnicové semená, horčičné semienko, sezamové semienko, ľanové semienko, gaštany, arašidy, kokos (čerstvý i spracovaný), bôb (fazuľa v strukoch), orechy (vlašské, lieskové, mandle, para, pekan, pistácie, píniové, makadamové, čierne, anglické), kešu orechy (ale len tie pražené), tahini pasta, pohánka

 

Korenie a bylinky: aníz, škorica, klinčeky, karí, chilli, pálivá paprika, horčica, sladké drievko, muškátový oriešok, žerucha, tandoori, polievkové korenie (rastlinný bielkovinový hydrolyzát), jodizovaná soľ

 

Sladidlá: sladový extrakt, kupované marmelády, džemy, sirupy, sladkosti, polevy, glazúry, cukríky, krémy, nátierky

 

Nápoje: horúca čokoláda, kakao, pravý čaj (čierny), komerčné bylinné a ovocné čaje (aromatizujúce látky, farbivá), alkohol, mušty, energetické nápoje, nápoje obsahujúce chinín (tonik)

 

Strukoviny: fazuľa (červená, zelená), sója a všetko z nej, aj tvrdé tofu, šošovica (nie červená), hrach

 

Aditíva: rad aditív zo skupiny farbív, konzervačných látok, antioxidantov, regulátorov kyslosti, emulgátorov, zahusťovadiel, stabilizátorov atď.

 

Ostatné: čokoláda, kakao, komerčné zmrzliny, sladkosti atď., kečup, paradajkový pretlak, BBQ omáčka, majonéza, tatarka, šalátové dresingy (kvasinky), horčica, sójová omáčka, worchester, japonská omáčka, miso, tamari, ochutená želatína, slad, bujóny, kvasné octy (vínny, balzamikový, jablkový, červený, biely, sladový), glutaman sodný, lecitín (hydrolyzovaný, sójový)

 

Potraviny povolené - nízkohistaminové


Publikácie, lekári, HIT špecialisti atď. sa zhodujú, že sú vhodné. Je nutné si uvedomiť, že neexistuje jedlo bez histamínu, ale že existujú len jedla s jeho nízkym alebo veľmi nízkym obsahom.

 

Zelenina: čerstvá alebo mrazená, zeleninové šťavy z povolených surovín, mrkva, cuketa, čakanka, fenikel, hlávkový šalát, ľadový šalát, rímsky šalát, zeler, špargľa, paštrnák, čerstvá kukurica, čerstvé bambusové výhonky, žerucha, topinambury, šalotka, cesnak (zo začiatku určite nie v surovom stave), zemiaky biele lúpané (nie zelené, skladovať v tme, po uvarení ihneď zjesť, neskladovať v chladničke a pod.), sladké zemiaky (batáty, kumara) - nie fialové

 

Ovocie: čerstvé, príp. mrazené, ovocné šťavy - fresh z povolených surovín, ázijská hruška, hrušky, banány, biele hrozno bez semien, rebarbora, rakytník, liči, granátové jablko, melóny (okrem vodného - teda napr. Cantaloupe, čo je ananásový melón, žltý melón, Galia atď.)

 

Obilniny: skladovať v suchu a chlade, pozor na dátum spotreby, bez farbív a prísad, bez kvasníc, mnohým nie je doporučená pšenica, ryža hnedá, biela (po uvarení skladovať pri teplote do 4 stupňov a zjesť najdlhšie do 12, max. do 24 hodín), ryžové pečivo - rezance, oblátky, lupienky, burizóny (neochutené), quinoa (aj cestoviny), proso, kukuričná múka - krupica, popcorn (čistý, neochutený), cornflakes, ovos, ovsené vločky (čisté, neochutené), akákoľvek nebielená múka a zrno (najlepšie celozrnné), cestoviny obyčajné bezvaječné z povolených surovín, cereálie obyčajné neochutené (pozor na slad a kyselinu listovú), obyčajné krekry z povolených surovín, domáce múčne jedlá z povolených surovín, nekysnuté pečivo (teda bez kvasníc), nekvasený chlieb (teda len múka, voda, olej), psyllium (skorocel indický)

 

Mlieko a mliečne výrobky: čerstvé, bez prídavných látok, mlieko čerstvé pasterizované, smotana čerstvá, tvaroh, mascarpone, čerstvý syr typu Cottage, Riccota, čerstvý nekvasený, nefermentovaný (syrenie enzýmom) syr, čerstvý syr smotanový, jogurt z plnotučného mlieka čistý

 

Mäso: čisté, čerstvé, chudé, bez šliach, nie odležané, nemleté, nebalené vákuovo, hovädzie, teľacie, jahňacie, králičie

 

Vajcia: žĺtok riadne tepelne upravený alebo varený

 

Oleje a tuky: čerstvé maslo (krátka doba trvanlivosti), za studena lisované oleje - repkový, zeleninový (z povolenej zeleniny), ghí (prepustené maslo), domáce šalátové dresingy z povolených surovín

 

Korenie a bylinky: čerstvé, príp. mrazené či sušené bylinky - bazalka, mäta, saturejka, petržlen, šalvia, pažítka (v menšom množstve), morská soľ bez jódu

 

Sladidlá: cukor (kryštál, repný, sacharóza), melasa, javorový sirup, kukuričný sirup, agávový sirup, ryžový sirup z hnedej ryže, fruktóza (ovocný cukor), laktóza (mliečny cukor), domáci čistý džem, marmeláda, sirup z povolených surovín, domáce karamel

 

Nápoje: neperlivá voda neochutená (balená či vodovodu), čaj lipový, mätový, verbena, z bazových kvetov (u kupovaných pozor na prídavné látky a arómy), domáce bylinné a ovocné čaje, sirupy z povolených surovín, káva bez kofeínu

 

Ostatné: sóda bikarbóna, vínan draselný (vínny kameň E336), karob, čistá želatína, karamel ako farbivo E150, E150, agar E406, kyselina askorbová - vitamín C E300

 

Potraviny "skúšobné"


Ak budete mať hladinu HIT relatívne v poriadku a váš žalúdok nebude protestovať, môžete ich vyskúšať.

 

Zelenina: zelené papriky, šalátové uhorky, zázvor, kaleráb, cibuľa, zelená cibuľka, kapusta - čínska, zelená, červená (nie sterilizované), hrach, hrášok, pór, bylinkové stonky - vňate (mangold, repa), artičok, brokolica, karfiol, kvaka, , zemiaky farebné lúpané a obyčajné nelúpané, fazuľa maslová (ale opatrne, vhodnosť je dosť sporná), žlté paradajky (nesmie byť veľmi mäkká, tiež sporné), šampiňóny čerstvé, ružičkový kel (tolerancia sa líši)

 

Ovocie: banán málo zrelý (podľa štúdie čím menej zrelý, tým z hľadiska HIT lepšie tolerovaný), citrón, čučoriedky, vodný melón, jablká (aj domáci kompót a džem), kľukva, čierne ríbezle, čerešne, mango, karambola, kaki, tomel, mini kivi (bobule), sušené datle, sušené hrozienka (bez konzervačných látok)

 

Obilniny: kukurica, amarant, šošovicová múka, raž (v obmedzenom množstve), špaldová pšenica (v obmedzenom množstve), pšenica (niektorí tolerujú úplne bez problémov), jedlý gaštan - gaštanová múka, gaštanové vločky, konopné semienko, ságo (prášok paliem - obdoba nášho kukuričného škrobu), chleba, kysnuté cesto a pečivo (problémom môžu byť kvasnice a pšenice), slané tyčinky (problémom môže byť droždie a jodidovaná soľ), životaschopné kvasnice, pekárske kvasnice, riadne olúpaná pohánka (nutné opatrne vyskúšať, opäť niekto toleruje bez problémov a druhý môže mať aj po nepatrnom množstve značné problémy)

 

Mlieko a mliečne výrobky: mozarella, žervé (pozor na zloženie), smotanový jogurt (záleží od druhu použitej bakteriálne kultúry), nátierkové maslo (neochutené, prírodné), sušené mlieko (každý toleruje inak), ovsené a ryžové mlieko (obsahujú malé množstvo histamínu, avšak sú enzymaticky fermentované), kokosové mlieko, kozie mlieko, mäkké tofu (sójový smotanový mäkký syr, jogurt či puding, čistá zmrzlina z tofu) - opatrne vyskúšať, mladá Gouda (ľudia s dobrou toleranciou môžu tento syr  dobre znášať)

 

Mäso: čerstvá biela ryba (chytená a ihneď vypitvaná, uvarená či upečená), byvolie mäso, hovädzie držky, čerstvá hydina bez kože, čerstvý homár a čerstvá chobotnica

 

Vajcia: bielok - riadne tepelne upravený (nie sušený)

 

Oleje a tuky: bravčová masť, oškvarky, čistý výpek, slnečnicový, sójový olej (opatrne vyskúšať)

 

Korenie a bylinky: vanilka, vanilkový extrakt, bobkový list, cesnak, koriander, kurkuma, lemongrass, korenie biele a čierne, rozmarín, šafran, tamarind, zázvor

 

Sladidlá: med, surový cukor, palmový cukor, stévia, umelé sladidlá, maltóza (sladový cukor čistý)

 

Nápoje: káva, čaj biely, zelený, roiboos čistý - nie zmes, maté, žihľavový, minerálka (čistá, sýtená) - symptómy rýchlo ustúpia, liečivá voda s obsahom síry, oxidu uhličitého, fluóru a jódu

 

Strukoviny: červená šošovica

 

Aditíva: kyselina citrónová, guarová guma

 

Ostatné: kypriaci prášok do pečiva, pudingový prášok – vanilka, bezhistaminové víno - iba na varenie, liehový ocot (pozor ale na zloženie)

 

diaminooxidaza
   

Ak sa chcete dozvedieť viac, kliknite >>> TU