Výrobcovia / značky

Mumio (Shilajit)

Úvod Užitočné informácieMumio (Shilajit)

Ak uvažujete nad novým doplnkom, tak prvá vec, ktorá vám napadne pravdepodobne nebude nádobka s čiernou živicou pripomínajúcou smolu. Ale možno by mala, keďže Mumio (Shilajit) je excelentná staroveká látka s hromadou užitočných účinkom pre zdravie.

 

Je to látka často využívaná v starovekých postupoch Ajurvédskej medicíny, 5000 rokov starej metódy prevencie a liečby chorôb, pôvodom z Indie a stále praktizovanej v mnohých ázijských krajinách. Ajurvédska medicína je vybudovaná na myšlienke, že pri zachovaním rovnováhy troch „dóší“ v tele, môže človek prežiť dlhý a zdravý život bez užívania liekov na predpis.

 

Mumio je tak veľmi účinnou liečivou látkou vďaka vysokému obsahu kyseliny fulvovej. Kyselina fulvová poskytujú veľa pozitívnych účinkov, od zlepšenia zdravia čriev až po zachovanie zdravej pokožky.

 

Benefity mumia (shilajitu)


1. Poskytuje energiu a revitalizáciu


Tisícročia odborníci v Ajurvédskej medicíne prisovali mumiu pozitívny vplyv na zvýšenie energie a revitalizáciu tela. Spôsob, akým mumio pomáha dodať telu energiu je že zvyšuje funkciu mitochondrií. Mitochondrie sú organely, ktoré slúžia ako „zdroj sily“ buniek v tele, pretože premieňajú kyslík a živiny na adenozíntrifosfát (ATP), látku posilňujúcu bunky v tele. Mumio podporuje funkciu mitochondrií a pomáha im okysličovať bunky efektívnejšie.

 

V tejto substancii pomáha zvyšovať produkciu ATP, zvyšuje celkovú energiu a výdrž. Je často využívané na zvýšenie atletického výkonu. Chronický únavový syndróm, choroba klasifikovaná ako minimálne šesť mesiacov trvajúca neodvrátiteľná únava, bola úspešne liečená dopĺňaním shilajitu, čo je ďalší dôkaz, že podporuje funkciu mitochondrií.

 

Okrem účinku na mitochondrietáto rastlina revitalizuje telo aj vďaka silným antioxidačným vlastnostiam. Bojom proti choroby spôsobujúcim voľným radikálom, opravuje vnútorné poškodenie tela spôsobené chemikáliami a inými nebezpečnými prostriedkami, ktorým ste vystavení a redukuje hladiny tukov v krvi.

 

2. Podporuje zdravie mozgu


Zdá sa, že mumio má cielený mechanizmus na ochranu najmä mozgových buniek. Štúdie ukazujú, že má „zreteľný neuroprotektívny účinok.“ V roku 2013 v štúdii vykonanej v Physiology Research Center na Kerman University of Medical Sciences v Iráne o účinkoch shilajitu na rizikové faktory po traumatickom poškodení mozgu. Vedci objavili, že má pozitívny účinok na tri najčastejšie indikované faktory úmrtia po traumatickom poškodení mozgu: opuch mozgu, priepustnosť krvno-mozgovej bariéry a vnútrolebečný tlak.

 

Táto neuveriteľná látka možno tiež prezentuje novú možnosť liečby pre pacientov trpiacich strednou formou Alzheimerovej choroby . Prítomnosť fulvových kyselín a liečebný protokol obsahujúci komplex vitamínov B mali sľubné výsledky v pilotných štúdiách.

 

Navyše mumio prejavuje proti epileptické vlastnosti a potenciálne proti psychotické účinky a upravuje  hladiny GABA (prírodnej liečivej kyseliny v mozgu) do normálu.

 

3. reguluje hormóny a imunitný systém


Ďalšou dôležitou funkciou mumio je spôsob, akým reguluje rôzne systémy v tele, ako napr. váš imunitný systém a hormonálnu rovnováhu.

 

Mumio (shilajit) vplýva obzvlášť pozitívne na reprodukčnú hormonálnu funkciu. U zdravých mužov jeho dopĺňanie zvýšilo testosterón v krvi a zvýšilo produkciu spermií.Pri testoch na potkanoch v pilotných štúdiách bol spájaný tiež s ovuláciou u dospelých samičiek, čo naznačuje, že shilajit prášok alebo živica môžu byť prostriedkom pre tých, ktorí zápasia s neplodnosťou.

 

4. Zmierňuje bolesť


Ajurvédska medicína veľmi chváli mumio kvôli jeho schopnosti zmierňovať hladinu bolesti. Vďaka jeho interakcii s hladinami GABA v mozgu, má táto látka výrazný účinok na orofaciálnu bolesť (bolesť tváre, úst alebo čeľuste).Štúdia z roku 2015 na zistila, že utišuje a zmierňuje chronickú bolesť v priebehu času podľa veľkosti dávky.

 

Ohľadom bolesti shilajit pozitívne spolupracuje s morfiom, minimalizuje zvyšovanie tolerancie na morfium a teda redukuje množstvo lieku, ktorýby bol pri silnej chorobe potrebný na účinnú úľavu od bolesti.

 

5. Môže pomáhať pri zvládaní cukrovky


Ľudia s cukrovkou by sa mali zaujímať o mumio a vedieť, že môže pomôcť pri redukovaní glukózy v krvi a profilov tuku u diabetických pacientov, hlavne keď ho užívajú spolu s diabetickými liekmi.

Mumio  je hlavnou zložkou v doplnku známom ako Diabecon (kúpiť TU), D-400 alebo GlucoCare. Tento doplnok je navrhnutý ako kombinácia najsilnejších ajurvédických liečiv v jednej tabletke. D-400 redukuje hladiny glukózy v krvi a ukazuje svoj potenciál pri regenarácií poškodenia pankreasu spôsobeného cukrovkou.

 

6. Môže byť prevenciou a chrániť pred rakovinou


Je fascinujúcim zistením, že shilajit je toxický pre viaceré typy rakoviny, vrátane rakoviny pľúc, prsníkov, hrubého čreva, vaječníkov a pečene. Niektorí výskumníci pripisujú jeho toxicitu voči týmto rakovinám prítomnosti a kombinácií ťažkých kovov v mumio, čo z neho robí potenciálne prírodný liek proti rakovine.


Súvisiaca s rakovinou je aj schopnosť mumio chrániť určité systémy v tele pred nebezpečným poškodením radiáciou. V júni 2016 štúdia publikovaná v Archives of Gynecology and Obstetrics zistila, že do veľkej miery ochraňuje vaječníky pred poškodením v súvislosti s radiáciou.

 

7. Bojuje proti zápalu a vírusom


Ako súčasť stravy zameranej na boj proti choroby spôsobujúcemu zápalu by ste mali zvážiť užívanie mumia. Výskumy zistili, že je účinný pri liečbe a prevencii proti žalúdočným vredom a redukuje zápal, ktorý je s nimi spojený.

 

Nielen, že pomáha zmierňovať zápal, ale má aj „široké, ale špecifické“ antivírusové vlastnosti. Jedna talianska laboratórna štúdia zistila výrazné antivírusové pôsobenie proti mnohým vírusom herpesu a HRSV, vírusu spôsobujúcemu infekcie dýchacích ciest najmä u detí.

 

8. Podporuje zdravie kostí


Mumio  môže dokonca zlepšiť aj zdravie vašich kostí. Existujú dôkazy, že môže pomáhať kostiam pri regenerácii, chrániť ich a spomaľovať proces osteoporózy. V štúdii realizovanej na obéznych pacientoch a publikovanej v Journal of Medicinal Food, jeho dopĺňanie výrazne zlepšilo funkciu a regeneráciu svalov pri kostiach.

 

9. Je prospešný pre srdce a krv


Pri precvičovaní antioxidačných svalov sa shilajit ukázal ako ochrana srdca proti poškodeniu v dôsledku užívania liekov. Štúdia publikovaná v Cardiovascular Toxicology realizovaná na zistila, že subjekty užívajúce mumio  mali menej viditeľné poškodenie srdca.

 

Mumio je tiež účinné pri liečbe anémie vďaka vysokej prítomnosti železa.

 

Predbežný výskum tiež indikoval, že shilajit môže v určitých dávkach pomôcť regulovať srdcovú frekvenciu. V menších dávkach môže znížiť tep, avšak vo veľkých dávkach môže mať opačný účinok. Ak máte problém so srdcovou aritmiou a inými srdcovými poruchami, je vhodné sa porozprávať so svojím lekárom predtým, ako ho začnete užívať.

 

10. Pomáha pri prekonávaní závislosti


Vďaka jeho  unikátnej interakcii s inými liekmi má shilajit pozitívny účinok pri procese prekonávania závislosti. Keď ho užívali pacienti závislí na opiátoch, redukoval súčasnú závislosť a minimalizoval abstinenčné príznaky v mnohých prípadoch lepšie, ako bežné lieky užívané pri liečbe závislostí.

 

Podobne tento liečivý minerál redukoval závislosť na alkohole a zmiernil abstinenčné príznaky u pacientov, ktorí prestali piť alkohol.Nie je prekvapivé, že vo východnej medicíne bola teda odporúčaná pri boji so závislosťami po celé tisícročia.

 

Mumio nutričné hodnoty


Mumio je známe pod rôznymi názvami, shilajit aleboe tiež nazývaný minerálna smola, minerálny vosk, čierny asfalt, asphaltum punjabianum (latinsky), shargai, dorobi, barahshin, baragshun, mumlai, bragzhun, chao-tong, wulingzhi, baad-a-ghee, a arkhar-tash a mumiyo (rôzne prekladané ako mumijo, momia, and moomiyo).

 

Je to substancia pripomínajúca smolu (známa ako biomasa), ktorej počiatky sa tradujú v Himalájach a Tibetských horách. Keď sa zvýšili teploty okolo týchto Indických hôr, táto smolu pripomínajúca zázračná látka prenikla zo štrbín v horách na povrch. Farba je od žltohnedej až po čisto čiernu farbu, čierny druh obsahuje najviac živín.

 

Nie je jasné, či je shilajit čisto biologická alebo geologická substancia, keďže má vysoký obsah živín nachádzajúcich v oboch týchto kategóriách. Najviac uznávané živiny v ňom sú fulvé kyseliny, humínové kyseliny a dibenzo-alfa–pyrony.

 

Hoci je pravdepodobné, že rôzne typy a druhy obsahujú rozličné koncentrácie niektorých vitamínov a minerálov, tento rozbor nutričného obsahu jedného druhu pomôže dať východiskový bod pre množstvá bežných minerálov, ktoré môžete nájsť. Bežne je uvedené, že mumio v čistej forme obsahuje cca 85 rozličných vitamínov a minerálov.

 

História a zaujímavosti o shilajite


Pred viac ako 3 000 rokmi bol shilajit spomínaný v starovekých Sanskrit textoch. Známy ako „dobyvateľ hôr a ničiteľ slabosti“ bol jedným zo základov tradičnej medicíny (ako afrodiziakum) v rôznych ázijských krajinách tisíce rokov.Vaidya Charak, slávny staroveký Ind v 1. storočí n. l. povedal: „ Len ťažko by existovala vyliečiteľná choroba, ktorá by nemohla byť zvládnutá alebo vyliečená pomocou shilajitu.“

 

Podľa Ayurveda For You:

 

„O znovuobjavení sily mumia sa hovorí, že Himalájski dedinčanmi spozorovali biele opice, ktoré migrovali do hôr v teplých letných mesiacoch. Videli, že opice žujú polomäkkú látku, ktorá tečie medzi vrstvami skál. Dedinčania prisudzovali úžasnú silu, dlhovekosť a múdrosť opíc práve tejto zvláštnej substancii. Začali ju sami konzumovať a oznamovali široké spektrum zlepšenia zdravia. Zdalo sa, že dodáva viac energie, zmierňuje tráviace problémy, zvyšuje sexuálny apetít, zlepšuje pamäť a poznanie, zlepšuje cukrovku, redukuje alergie, zlepšuje kvalitu a kvantitu života a zdalo sa, že lieči všetky choroby.“

 

V poslednej dobe vďaka jeho výrazným účinkom na cukrovku bolo mumio zahrnuté v bylinkovom doplnku známom ako Diabecon (ako bolo spomenuté vyššie). Mnoho správ sa týkalo informácie, ktorá tvrdila, že tento liek má nebezpečne vysoké úrovne ortuti a olova - údaj, ktorý sa neskôr ukázal ako nepravdivý a založený na tvrdení neautorizovaného predajcu produktu.

 

Ďalšia fascinujúca vlastnosť múmio je jeho schopnosť pomáhať pri redukcii vedľajších účinkov ciest do vysokých nadmorských výšok. Ľudia idúci z nízkej do vysokej výšky sa môžu stretnúť s neuveriteľne efektívnou metódou zbavenia sa „výškového stresu“.

 

Záverečné myšlienky o mumio

  • Mumio (shilajit) pochádza zo štrbín v horách v Himalájach a Tibetských horách a pripomína smolu, má farbu od žltohnedej po čiernu (čierna obsahuje najviac cenných živín).
  • Mumio je používané viac ako 3 000 rokov ľuďmi praktizujúcimi ajurvédsku medicínu.
  • Existuje rastúci súbor vedeckých dôkazov na podporu jeho používania ako ozdravného prostriedku.
  • Predbežný výskum zistil, že je efektívny pri zmiernení únavy, podpore zdravia mozgu, podporuje imunitný systém, tíši bolesť, reguluje cukrovku, chráni pred určitými druhmi rakoviny, je prevenciou proti zápalom a vírusovým infekciám, zlepšuje zdravie kostí, chráni zdravie a pomáha pri porazení závislosti na škodlivých látkach.
  • Užívaný spolu s inými obľúbenými ajurvédskými bylinkami, shilajit môže byť silný doplnok takmer pre každého pri zlepšení celkového zdravia.