Výrobcovia / značky

Cordyceps

Cordyceps je vzácna huba, ktorá rastie v horských oblastiach Číny, Tibetu a Nepálu. Existuje viac ako 500 druhov tejto huby, ale najznámejšia a najvzácnejšia je húsenica čínska (Cordyceps sinensis). Je používaná v tradičnej čínskej medicíne už viac ako 5000 rokov.

 

Vďaka extrémnemu a širokému výberu zložiek cordycepsu je vhodný pri prevencii a liečbe mnohých ochorení. Účinne podporuje fungovanie imunitného systému, posilňuje a zvyšuje odolnosť voči chorobám. Je mierne diuretikum, pomáha telu zbaviť sa tekutín v tele a tým znižuje aj vysoký krvný tlak.

 

Cordycepin húsenice čínskej má podobný účinok ako antibiotikum,  je účinný najmä proti baktériám Clostridium perfringens a Costridium paraputricum. Tieto anaeróbne baktérie spôsobujú rozvoj degeneratívnych ochorení. Účinné látky cordycepsu nie sú škodlivé pre baktérie Caterpillar a Lactobacillii, práve preto chránia aj  integritu črevnej flóry.

 

Cordyceps je druh huby, je známejší ako iné druhy liečivých, výživovo prospešných húb. Aj keď úzko súvisí s inými hubami, cordyceps nie je vôbec podobný väčšine húb a je klasifikovaný ako forma huby Ascomycetes.

 

Cordyceps sa zbierajú vo vysokohorských oblastiach sveta, najmä v častiach Himálají v Číne kde rastú na chrbtoch húseníc! Považujú sa za "exotických" liečiteľov. Huby cordycepsu sú mimoriadne vzácnymi hubami (vzhľadom na to, že rastú iba v nadmorskej výške nad 3 800 m. n. m., v určitých ročných obdobiach a iba v určitých častiach sveta, kde žijú tieto špeciálne húsenice). Majú povesť, že sú "zázračnou hubou zaručujúcou dlhovekosť."

 

Výskum a štúdia ohubách Cordyceps


Cordyceps sú cenené pre svoju prirodzenú schopnosť bojovať proti voľným radikálom, infekciám a zápalom. Cordyceps sú huby bojujúce proti chorobám a už po stáročia sa používajú na zníženie príznakov respiračných ochorení, kašľa, prechladnutia, poškodenia pečene a podobne. Sú to skutočné "superfoody" v tom zmysle, že bojujú s vplyvmi starnutia a stresu, pomáhajú udržiavať telo bez chorôb a tiež zvyšujú energetickú hladinu.

 

Cordyceps je parazitom, pretože rastie na húsenici a potom zje vlastného hostiteľa! Farba je tmavo hnedá až čierna, prirastá k organizmu a rastie do veľkosti asi šesť centimetrov. Pokiaľ úplbe dozrie, cordyceps skonzumujú viac ako 90 percent svojho hostiteľa. Dosahujú váhu približne 300-500 miligramov.

 

Prví ľudia, ktorí objavili zaujímavé benefity cordycepsov, spočiatku túto hubu podávali zvieratám v rámci potravy a tie boli po jej konzumácii akési silnejšie. Poľnohospodári a pastieri začali teda používať huby v práškovej forme a robiť z nej toniká a čaje. Prvé použitia týchto toník zvyšovali produkciu mlieka a zlepšovali reprodukčnú kapacitu hospodárskych zvierat.

 

Predpokladá sa, že mnohé protizápalové účinky cordyceps pochádzajú z ich schopnosti pozitívne ovplyvniť imunitný systém, schopnosti bojovať proti poškodeniu oxidáciou a schopnosti stimulovať ochranné bunky, ktoré udržujú telo bez mutácií (ako sú rakovinové bunky) a infekcií. Štúdie zistili, že cordyceps môže v niektorých prípadoch pôsobiť ako prírodná liečba rakoviny a predchádzať rastu nádorov (najmä v pľúcach a na koži).

 

Považuje sa za typ prirodzeného "imunosupresívneho lieku". V súčasnosti sa doplnky s cordycepsom používajú na obnovenie normálneho imunitného systému po život ohrozujúcich infekciách alebo ochoreniach. Cordyceps môže pomôcť kontrolovať autoimunitné poruchy, nadmerné zápaly a poškodenie tkaniva pri nedostatočnom čase regenerácie. Okrem toho výskumy ukazujú, že cordyceps sa môže správať ako mierny stimulant alebo "adaptogénne bylinky", ktoré bojujú proti stresu alebo únave a prirodzene zvyšujú energetickú hladinu. Prínosy cordycepsu zahŕňajú aj zlepšenie atletického výkonu, zvýšenie imunity proti vírusom a dokonca podporu dlhovekosti.

 

Okrem boja proti rakovine, cordyceps pomáhajú aj pri:

  • respiračných infekciách ako napr. chronická bronchitída
  • kašli, nachladnutí a chrípke
  • reprodukčných problémoch a sexuálnej dysfunkcii
  • poruchách obličiek
  • infekciách močového mechúra a problémoch s močením
  • astme
  • hepatitíde B
  • nízkom krvnom tlaku a nepravidelnom srdcovom tepe
  • srdcových chorobách a vysokom cholesterole
  • poruchách pečene
  • svalovej slabosti
  • syndróme chronickej únavy a nízkej energii
  • závratoch

6 pozitívnych účinkov Cordycepsu


1. Zvýši imunitné funkcie a má účinky proti starnutiu


Farmakologické a biologické štúdie zistili, že huby cordyceps pozitívne ovplyvňujú imunitný systém a majú pozitívny vplyv na kardiovaskulárne, respiračné, endokrinné a reprodukčné systémy. Cordyceps môžu pomôcť v boji proti rakovine a imunologickým poruchám, pretože obsahujú polysacharidy znižujúce zápal, modifikované nukleozidy a cyklosporíny. Štúdie na zvieratách preukázali prínos pre liečbu autoimunitných ochorení ako je syndróm presakujúceho čreva a protinádorová aktivita pri rôznych typoch rakoviny, kde sa podávajú buď syntetické alebo prírodné doplnky či doplnky cordycepsu.

 

Niektoré výsledky ukazujú, že užívanie cordycepsu počas chemoterapie alebo po nej môže znížiť symptómy liečby a zvýšiť obranné mechanizmy organizmu. Existujú tiež dôkazy o tom, že pomáhajú obnoviť normálnu mobilizáciu tukov a znižujú oxidačné poškodenie, čo prispieva ku takmer každej chronickej chorobe od srdcových ochorení až k poklesu kognitívnych schopností.

 

Výskum Pekinskej univerzite v zistil, že doplnky z extraktu cordycepsu mali vplyv na starnutie myší a zlepšili aktivitu antioxidantov. Cordyceps tiež znížil hladinu lipidovej peroxidácie a aktivity monoaminooxidázy, ktorá prispievala k starnutiu myší. Všetky výsledky poukázali na skutočnosť, že cordyceps je účinný na zlepšenie fungovania mozgu, imunitného systému a reprodukčných/sexuálnych funkcií.

 

2. Zlepší výdrž a športový výkon


Štúdia zverejnená v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine ukázala, že suplementácia s Cordyceps zlepšila športovú výkonnosť a prispela sa k celkovému zlepšeniu zdravia. Je považovaný za energizujúci adaptogén (podobne ako ostatné superfood rastliny ako maca alebo kakao), cordyceps môže pomôcť v boji s únavou, lieči svalové bolesti a zabráni slabostiam.

 

Niekoľko štúdií naznačuje, že cordyceps môže zlepšiť fyzické schopnosti, vytrvalosť a výdrž, pretože posilňujú zásobovanie tela ATP, ktoré je jedným z primárnych zdrojov energie počas cvičenia. Cordyceps obsahujú adenozín, typ nukleovej kyseliny, ktorý je zložkou potrebnou na výrobu ATP. Štúdia, ktorú urobila Univerzita vedy a technológie v Hongkongu, zistila, že vyššia produkcia ATP pomohla športovcom udržať intenzívne cvičenie a vytrvalosť na vysokej úrovni.

 

3. Funguje ako prírodné afrodiziakum


V tradičnej medicíne, obe pohlavia užívali toniká z cordycepsu, aby zlepšili svoje libido a reprodukčnú funkciu. Zdá sa, že cordyceps môžu pomôcť telu efektívnejšie využívať kyslík a zlepšiť tok krvi, čo je veľmi dôležité pre telesné zdravie a sexuálnu funkciu. Lepšia vytrvalosť, vplyv proti únave a nižšia úroveň zápalu, ktorý je koreňom väčšiny ochorení, sú ďalšími dôkazmi, že cordyceps zlepšujú plodnosť. Preto sa cordyceps môže použiť ako prírodný liek proti neplodnosti a prírodný liek na impotenciu.


 4. Bojuje proti cukrovke


Dve aktívne zložky v cordyceps, d-manitol - cordycepín a 3-deoxyadenozín sú čiastočne zodpovedné za rôzne fyziologické účinky, ktoré pomáhajú kontrolovať hladiny inzulínu a cukru v krvi.

 

5. Zlepšuje funkciu pečene a detoxikáciu


Cordyceps zlepšujú funkciu pečene najmä u ľudí s poškodenou pečeňou v dôsledku chorôb ako hepatitída B. Keďže pečeň pomáha odstraňovať toxíny z tela, zlepšená funkcia pečene je jedným zo spôsobov na zlepšenie imunitného systému.

 

Výskum, ktorý vykonalo oddelenie analytickej chémie na Čínskej akadémii vied, zistil, že cordyceps majú pozitívny vplyv na oxidačný stres, energetický metabolizmus a metabolizmus aminokyselín, proteínov a cholínov. Vďaka ich pomoci pečeň funguje správne. V priebehu ôsmich týždňov podávania cordycepsu sa metabolické poruchy, príznaky ochorenia pečene a poškodenie srdca výrazne znížili.

 

Jedným z dôvodov, prečo pozitívne účinky na pečeň a srdce boli pozorované spoločne, je ten, že zdravšia pečeň zlepšuje trávenie a využitie mastných kyselín a teda cordyceps zvyšujú hladiny triglyceridov a sú prínosom pre zdravie srdca.

 

6. Bojuje s respiračnými infekciami


Výskum preukázal, že cordyceps zmierňujú symptómy viacerých respiračných ochorení, a teda funguje ako prírodný liek na chronickú bronchitídu, kašeľ a astmu. Užívanie cordyceps môže pomôcť zlepšiť detoxikáciu a cirkuláciu v tele, čím sa zlepší príjem množstva kyslíka, ktorý sa dostáva do pľúc. V štúdiách na zvieratách cordyceps preukázali aj schopnosť zvýšiť počet pomocných buniek T, ktoré bojujú proti infekciám, pričom nezvyšujú počet T-supresorových buniek. Je to neoceniteľný benefit pre urýchlenie času, ktorý potrebuje vaše telo počas boja proti chorobám, hneď ako sa objaví infekcia alebo vírus.

 

História Cordyceps a zaujímavé fakty


Cordyceps (hlavne cordycep sinensis) sa považujú za časovo nadštandardné super potraviny, ktoré sa prvýkrát objavili v tradičnej čínskej medicíne pred viac ako 5000 rokmi! Ich liečivé účinky boli opísané v starých čínskych lekárskych knihách a tradiční holistickí liečitelia ich používali na liečenie desiatok ochorení bez použitia chemických liekov po celé generácie. Miestni ľudoví liečitelia používali cordyceps buď samostatne alebo v kombinácii s inými liečivami rastlinného pôvodu na boj proti viac ako 20 rôznym ochoreniam, napr. bronchitída či rôzne srdcové ochorenia.

 

Cordyceps a iné liečivé rastliny sa už stáročia používajú v čínskych, kresťanských a hinduistických náboženských obradoch, pretože mnohí ľudia veria, že sú spojené s dlhovekosťou a nesmrteľnosťou. Napríklad v ayurvédskej medicíne sú huby účinné v posilnení "mladosti a vitality".

 

Niektorí výrobcovia sa predháňajú a ponúkajú extrakty s 40 - 70% polysacharidov. Hovoria, že čím vyššia koncentrácia tým vyšší efekt. Pri medicinálnych hubách však nie je možné túto logiku použiť. Pomer účinných látok v každej jednotlivej hube tvorí jej jedinečnosť a udáva jej zdravotné benefity. Zvyšovanie podielu polysacharidov na úkor ďalších účinných látok vlastne úplne mení podstatu danej huby.


Optimálny pomer polysacharidov v extrakte by mal byť 30% (nárazovo 40%). Č
o sa stane, ak bude koncentrácia nižšia tj. 10-20%? Účinok produktu bude slabší. Čo sa stane, ak bude koncentrácia vyššia tj. 50, 60 a viac %? Zvýši sa podiel polysacharidov v extrakte, ale bohužiaľ na úkor ostatných účinných látok. Tým sa zmení celkový účinok extraktu  oproti  surovej hube, takže extrakt  už nebude mať ten istý komplexný účinok, ktorý je dôležitý napr. pri onkologických problémoch!