- Oreganový olej
-
Ostatné produkty
- Adaptogény
- AHCC
- Antioxidanty
- Ashwagandha
- Astaxanthin
- Brokolica
- Cordyceps
- Diaminooxidáza
- Enzýmy
- Glutation
- Gotu Kola
- Huby
- Indol-3-Carbinol
- Karnozín
- Koenzým Q10
- Kolagén
- Kurkuma (Kurkumin)
- Kyselina jantárová
- L-Carnosine
- Maca
- Masticha
- Minerály
- Moringa oleifera
- MSM
- Mumio (Shilajit)
- Nattokinase
- Olejčeky
- Oreganový olej
- Pestrec mariánsky
- Piperín
- Pre mužov
- Pre ženy
- Probiotiká
- Quercetin
- Resveratrol
- Serrapeptase
- Serrapeptáza
- Spermidin
- Sulforafan
- Vitamíny
- Ostatné
-
Zdravotné problémy A-Z
- Alzheimer
- Bolesť
- Candida
- Depresia, stres a úzkosť
- Detoxikácia
- Helikobakter
- Histamínová intolerancia
- Cholesterol
- Imunita
- Kĺby
- Kožné ochorenia
- Menopauza
- Nadmerné potenie
- Nespavosť
- Pamäť
- Parazity
- Pigmentové škvrny
- Plesne
- Podpora dojčenia
- Psoriáza
- Rakovina
- Riedenie krvi
- Syndróm dráždivého čreva IBS
- Trávenie
- Upchaté cievy
- Vírusy
- Vypadávanie vlasov
- Zápal v tele
- Zlý spánok
Karnozín
Karnozín (carnosine) sa prvýkrát objavil v bežnej zdravotníckej komunite asi pred desiatimi rokmi vo forme doplnkov, očných kvapiek a krémov na pokožku; väčšinou od spoločností, ktoré ponúkali karnozín ako elixír mladosti. Posun o desať rokov a množstvo výskumov ukázali, že výhody karnozínu siahajú oveľa ďalej ako zmiernenie príznakov starnutia.
ČO JE KARNOZÍN?
- Karnozín je kombináciou dvoch aminokyselín - beta-alanínu a histidínu.
- Karnozín sa prirodzene nachádza v mozgu, obličkách a kostrových svaloch rýb, vtákov a cicavcov.
- Karnozín je známy tým, že je schopný zabrániť poškodeniu buniek voľnými radikálmi, ako sú reaktívne druhy kyslíka (napr. hydroxylové radikály a superoxid) a reaktívne formy dusíka.
- Karnozín je užitočný v ľudskom tele pretože je schopný ovplyvniť mnoho rôznych typov tkanív.
Karnozín - benefity
- Fantastické účinky proti starnutiu
- Stabilizuje hladinu cukru v krvi
- Pozitívne vplyv na črevá
- Množstvo kognitívnych výhod, najmä pre pamäť
- Chráni mozog pred toxínmi
- Má protirakovinové vlastnosti
Karnozín - zápory (vyskytujú sa extrémne zriedkavo)
- Môže chelátovať minerály a možno prispievať k nedostatku minerálov
- Môže ovplyvňovať tlak krvi (znížiť ho). Ľudia užívajúci lieky na zníženie krvného tlaku by sa mali pred užívaním poradiť so svojím lekárom.
POZITÍVNE ÚČINKY KARNOZÍNU NA ZDRAVIE
1) Proti starnutiu a podpora dlhovekosti
V štúdiách na potkanoch bolo dokázané, že hladiny karnozínu s vekom klesajú.
Niekoľko experimentov uskutočnených v Austrálii ukázalo, že karnozín oživuje bunky, keď sa už blížia k zostarnutiu (štádium tesne pred smrťou, keď bunka nefunguje). Bunkám bol podaný karnozín, ktoré po jeho aplikácii vyzerali a správal sa mladšie ako neošetrené bunky.
Dôležité je, že karnozín zvrátil príznaky starnutia v týchto zostarnutých (takmer mŕtvych) bunkách. To znamená, že carnosine je skvelý voľba pre starších ľudí, ktorí chcú omladiť organizmus, ako aj pre tých, ktorí chcú len chcú vyzerať mladšie.
Keď sa karnozín odobral z buniek, čoskoro sa objavili príznaky starnutia ich starnutia. Preto je pravdepodobne potrebné užívať karnozín dlhodobo, aby sa dosiahol trvalý prínos.
V ruskej štúdii na myšiach malo 44% myší, ktorým bol podaný karnozín, mladú, zdravo vyzerajúcu kožušinu aj v starobe, v porovnaní s iba 5% myší, ktorým karnozín nepodávali. Tiež sa len 9% neliečených myší správalo mladistvo v starobe, zatiaľ čo 58% myší, ktorým karnozín podávali malo mladistvú silu.
Glykácia proteínov zahŕňa reakciu proteínov a cukrov v krvnom riečisku. Táto reakcia poškodzuje proteíny a je hlavným faktorom starnutia. Ukázalo sa, že karnozín chráni bunkové proteíny pred poškodením nasledujúcimi spôsobmi:
- Karnozínové väzby sa viažu na karbonylové/aldehydové skupiny, ktoré by sa inak poškodzovali proteíny.
- Karnozín obmedzuje tvorbu oxidovaných cukrov, bežne známych ako pokročilé koncové glykozylačné produkty (AGE), tým že pôsobí ako antioxidant. Z hľadiska starnutia - čím menej AGE vytvorených vo vašom tele, tým lepšie.
Vegetariáni majú vyššie hladiny AGE ako všežravci. Dôvodom môže byť absencia karnozínu vo vegetariánskej strave - svoju úlohu však môže zohrávať aj vysoká spotreba fruktózy.
Keď bol karnozín umiestnený do spojivového tkaniva potkanov, podporoval produkciu vimentínu. Vimentín hrá dôležitú úlohu pri eliminácii oxidovaných proteínov (prostredníctvom oxidovanej proteínovej hydrolázy), ktoré prispievajú k starnutiu.
Karnozín zabraňuje poškodeniu lipidov, DNA a proteínov odstránením škodlivých kovov cheláciou.
Karnozínové glykáty sa ľahko vylučujú a môžu tak ušetriť dôležité proteíny, ako je napríklad Hsc-70, od glykácie, ktorá, ak je udržovaná, prispieva k starnutiu.
Doplnenie karnozínu do potravy ovocných mušiek malo za následok zvýšenie priemernej dĺžky života o 20%.
Ľudské bunky fibroblastov ošetrené karnozínom mali dlhšiu životnosť (413 dní oproti 139 dňom).
2) Pomáha opraviť mitochondrie
Talianski vedci zistili, že myši, ktorým bol podaný karnozín, mali úplné zvrátenie mitochondriálnej dysfunkcie spojenej s vekom. Zlepšenie bolo také dramatické, že ošetrené myši mali v skutočnosti lepšiu mitochondriálnu funkciu ako normálne zdravé myši.
3) Môže liečiť črevo
V bunkovej štúdii karnozín zinočnatý znižoval poškodenie vlasových štruktúr nazývaných klky, ktoré lemujú črevo.
Karnozín zinočnatý bol schopný chrániť sa pred liekom (indometacín), ktorý by inak spôsoboval prepúšťanie čreva.
Indometacín spúšťa odumieranie buniek nachádzajúcich sa v slizničnej membráne myších čriev. Tomu zabránil karnozín zinočnatý.
Keď je žalúdok vystavený baktériám, karnozín zinočnatý znižuje produkciu zápalových cytokínov - druh zápalu, ktorý by mohol spôsobiť nadúvanie a nepohodlie.
4) Pôsobí neuroprotektívne a zabraňuje neurodegenerácii
Malondialdehyd (MDA) je konečný toxický produkt peroxidácie lipidov. Štúdia na potkanoch ukázala, že karnozín chráni pred toxicitou vyvolanou MDA a inhibuje modifikáciu proteínov spôsobenú MDA (škodlivé vytváranie priečnych väzieb a karbonylových skupín).
Užívanie bežných anestetík často vedie k zvýšeniu hladiny melanoidu odvodeného od serotonínu (SDM). Karnozín chráni pred neurotoxickými účinkami SDM. Preto môže byť karnozín dôležitým nástrojom na obmedzenie pooperačnej kognitívnej dysfunkcie.
Ukázalo sa, že karnozín chráni mitochondrie kultivovaných mozgových buniek (astroglia) pred poškodením vyvolaným oxidom dusnatým.
U myší karnozín zabraňuje opuchom, bunkovým úbytkom a stresu voľných radikálov, ku ktorému dochádza, keď je mozog málo okysličený.
U myší liečba karnozínom významne zlepšila neurologické funkcie po mozgovej príhode.
Štúdie na zvieratách definitívne ukazujú, že karnozín môže ovplyvniť funkciu a aktivitu mozgu.
To, že karnozín môže ovplyvniť neurologické funkcie, nie je žiadnym prekvapením, pretože karnozín je produkovaný mozgom a karnozín špecifické transportéry sa nachádzajú v častiach hematoencefalickej bariére.
U myší je karnozín schopný chrániť pred kognitívnym poklesom vyvolaným stravou s vysokým obsahom tukov - neutralizáciou toxických aldehydov spôsobených stravou s vysokým obsahom tukov.
Pretože sa karnozín viaže na zinok, pravdepodobne hrá určitú úlohu pri kontrole dostupnosti iónov zinku v neuronálnom tkanive, najmä čuchovom laloku kde sa karnozín aj zinok nachádzajú vo vysokých množstvách. Je to dôležité, pretože čuchové laloky kontrolujú čuch, ktorého strata je prvým príznakom neurodegenerácie.
Karnozín zvyšuje duševnú schopnosť schizofrénikov.
5) Zlepšuje pamäť
Jedna štúdia zistila, že po 3 mesiacoch suplementácie karnozínom v dávke 500 mg/deň dosahovali pacienti lepšie výsledky pri testoch verbálnej pamäte.
Podobne ďalšia štúdia preukázala zlepšenú verbálnu epizodickú pamäť u starších ľudí, keď dostali kombináciu anserínu a karnozínu.
Ukázalo sa, že karnozín v kombinácii s inými zlúčeninami, napríklad polyfenolmi z čučoriedok a zeleného čaju a inými aminokyselinami, udržuje zdravie existujúcich neurónov a podporuje neurogenézu.
6) Antidepresívne vlastnosti
Štúdie na potkanoch ukázali, že karnozín má antidepresívny účinok.
7) Reguluje imunitný systém a je protizápalový
Zistilo sa, že karnozín znižuje nadmerné imunitné reakcie u pacientov, ktorí majú hyperaktívne imunitné systémy. Zároveň karnozín zvyšuje imunitnú odpoveď u pacientov s nedostatočne aktívnym imunitným systémom (ako sú starší ľudia).
Táto dvojitá regulačná schopnosť karnozínu z neho robí životne dôležitý nástroj pre ľudí s citlivými imunitnými systémami, ako sú alergici a autoimunitné ochorenia.
U potkanov karnozín znižuje IL-1a a normalizuje hladiny gama-glutamyltransferázy.
V mozgovom tkanive karnozín znižuje zápal znížením syntézy TNF-a, ako aj oxidu dusnatého.
Preukázalo sa, že karnozín zinočnatý znižuje prozápalové cytokíny v črevných bunkách, ktoré sú vystavené Helicobacter pylori.
8) Môže liečiť rakovinu
Protinádorové vlastnosti karnozínu sa zistili pred viac ako tromi desaťročiami.
Karnozín obmedzuje poškodenie DNA, ktoré môže transformovať zdravé bunky na rakovinové bunky.
Karnozín inhibuje rast nádoru a pomáha predchádzať šíreniu existujúcich druhov rakoviny (metastázy) do zdravého tkaniva.
Karnozín znižuje hladiny ATP v rakovinových bunkách, čím ich zbavuje energie, ktorú potrebujú na rozvoj.
Zahrnutie dietetického karnozínu do stravy potkanov s deficitom vitamínu E zvýšilo časové obdobie od vystavenia karcinogénu po vývoj nádoru.
Inhibíciou expresie génu MMP-9 bol karnozín schopný zastaviť šírenie buniek rakoviny pečene.
Karnozín znižuje AGE, ktoré sa bežne podieľajú na rakovine.
Karnozín zvyšuje účinnosť chemoterapeutických liekov, napríklad 5-FU.
Pri rakovine hrdla karnozín znížil počet rakovinových buniek (väzbou na kaspázu 3).
Keď sa karnozín kombinoval s proteínovým obalom (kapsidom) onkolytického adenovírusu, spôsobil bunkovú smrť v bunkách rakoviny pľúc zvýšením replikácie vírusu a ovplyvnením expresie Hsp27r.
Znížením mitochondriálneho oxidačného stresu karnozín spomaľuje starnutie buniek, ktoré vedie k rakovine vaječníkov.
9) Môže predchádzať a liečiť Alzheimerovu chorobu
S Alzheimerovou chorobou sú spojené nízke hladiny karnozínu v krvi.
Karnozín môže zabrániť Alzheimerovej chorobe tým, že pôsobí proti hromadeniu aldehydov a amyloidných plakov, ktoré sa všeobecne považujú za primárne príčiny Alzheimerovej choroby.
Agregácia beta-amyloidu do fibrilárnych štruktúr prispieva k Alzheimerovej chorobe. Zistilo sa, že karnozín bráni tvorbe fibrilárnych štruktúr zmenou siete vodíkových väzieb zahrnutých vo fibrillogenéze.
Výskum preukázal, že zavedenie beta-amyloidu do kultivovaných mozgových buniek potkana spôsobuje toxické účinky, ale toto poškodenie by sa mohlo významne znížiť pridaním karnozínu do stravy.
Ochranou mozgu pred voľnými radikálmi a pokročilými koncovými produktmi glykácie môže karnozín poskytnúť užitočný nástroj na riešenie Alzheimerovej choroby.
Karbonová anhydráza je nižšia v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou. Karnozín pôsobí ako aktivátor karboanhydrázy [5].
Uvádza sa, že nerovnováha v prírode sa vyskytujúcich kovov, ako je meď, železo a zinok, hrá dôležitú úlohu pri zhoršovaní Alzheimerovej patológie. Karnozín dokáže tieto kovy chelatovať.
10) Môže liečiť Parkinsonovu chorobu
Karnozín znižuje tvorbu a podporuje rozklad abnormálnych proteínov, ktoré sú príčinou Parkinsonovej choroby.
Predpokladá sa, že mitochondriálna dysfunkcia v dôsledku oxidačného poškodenia hrá v Parkinsonovej chorobe dôležitú úlohu. Ukázalo sa, že karnozín potlačuje typ oxidačného poškodenia spojeného s Parkinsonovou chorobou.
MPTP je neurotoxín, ktorý vyvoláva príznaky podobné Parkinsonovej chorobe (krátkodobý tras, strata hmotnosti, rigidita atď.). Jedna štúdia zistila, že u zvierat karnozín (100 mg/kg počas 14 dní) znížil závažnosť symptómov vyvolaných MPTP. To korešpondovalo s nižšími hladinami lipidových hydroperoxidov a MAOB aktivitou v ich mozgu.
Štúdie preukázali, že pacienti s Parkinsonovou chorobou majú často poškodenú glyceraldehyddehydrogenázu, dôležitý enzým nachádzajúci sa v prednej mozgovej kôre. Toto poškodenie vedie k zníženej produkcii ATP a zvýšenej produkcii vysoko toxického činidla metylglyoxalu. Karnozín chráni pred poškodením enzýmu glyceraldehyddehydrogenázy.
Karnozín podporuje rovnováhu proteínov znížením metylglyoxalu, ktorý sa často zvyšuje u pacientov s Parkinsonovou chorobou.
Mozgová substantia nigra, časť, kde sa vyrába dopamín, je náchylná na reakciu s metylglyoxalom, najmä v prítomnosti vysokej hladiny cukru v krvi. Tejto škodlivej reakcii sa zabráni karnozínom.
Karnozín inhibuje toxicitu malondialdehydu (MDA) v neurónových bunkách a obmedzuje tvorbu karbonylových proteínov a zosieťovanie proteínov spojené s Parkinsonovou chorobou.
L-dopa sa často používa ako spôsob udržiavania hladín dopamínu u ľudí Parkinsonovou chorobou. Bohužiaľ, niektoré vedľajšie produkty L-dopa sú neurotoxické (napr. produkty obsahujúce aldehydové skupiny). Karnozín neutralizuje tieto toxické zlúčeniny a preto je pravdepodobne fantastickým doplnkom na kombináciu s terapiou L-dopa.
Jedna štúdia v skutočnosti ukázala, že kombinácia liečby L-dopa a karnosínom (1500 mg/deň) zlepšila množstvo neurologických príznakov, ako je rigidita rúk a nôh, alebo zvýšený pohyb rúk a pohyblivosť nôh. To zodpovedalo zníženiu proteínových karbonylov v krvi.
11) Prínos pre diabetikov/pred diabetikov
Štúdie ukazujú, že ľudia s diabetom alebo pred diabetom majú vo svojich svalových a mozgových bunkách nízke koncentrácie (63% pod normálne hodnoty) karnozínu.
Obézni jedinci, ktorým bol podaný karnozín, mali zníženú hladinu cukru v krvi.
Karnozín posilňuje sympatické a parasympatické nervy, ktoré komunikujú s nadobličkami, pečeňou, obličkami, pankreasom, žalúdkom a bielym a hnedým tukom; všetky dôležité regulátory hladiny cukru v krvi, nehovoriac o krvnom tlaku, chuti do jedla, odumieraní tukových buniek a spaľovaní tukov.
Okrem stabilizácie cukru v krvi u diabetikov chráni karnozín tiež pred mnohými komplikáciami cukrovky, ako sú zlyhanie orgánov, strata sluchu, osteoporóza, problémy s očami, poškodenie srdca a ďalšie.
Ľudia s cukrovkou majú často periférnu neuropatiu - stav, pri ktorom sú poškodené nervy v končatinách tela (ruky, nohy a ruky). Karnozín môže zabrániť bolesti spojenej s týmto stavom.
Karnozín môže zabrániť tvorbe glykovaného lipoproteínu s nízkou hustotou, ktorý môže stimulovať tvorbu penových buniek, ktoré sú spojené s poruchami obehového systému, ktoré sa bežne vyskytujú u diabetikov.
12) Zrýchľuje hojenie zranení a rán
Jedna štúdia, ktorá liečila hlodavce interne a lokálne aplikovala karnozín (100 mg/kg) zistila, že karnozín významne zlepšil hojenie rán zvýšením expresie prospešných rastových faktorov a cytokínov.
Bunková štúdia zistila, že karnozín zvýšil schopnosť ľudskej kože a buniek krvných ciev optimálne fungovať v prítomnosti zvýšenej glukózy. Preto môže byť karnozín dôležitým nástrojom na podporu hojenia rán v skupinách, ktoré majú zvyčajne vysoké hladiny cukru v krvi (napr. starší pacienti a diabetici).
13) Chráni pred nedostatkom krvi
Potkany ošetrené karnozínom skôr ako sa obmedzil prietok krvi cez ich pečeň, mali oveľa menšie poškodenie pečene ako neošetrené potkany. Preto môže byť karnozín užitočný ako preventívna liečba na ochranu tkanív pred nedostatočným prietokom krvi a hypoxiou.
14) Môže vám pomôcť detoxikovať kovy
Karnozín dokáže chelatovať dvojmocné ióny kovov.
Ukázalo sa, že karnosín tvorí komplexy s iónmi vápnika, medi a zinku.
Nasledujú dvojmocné ióny, ktoré môže karnozín chelatovať: arzén, olovo, kadmium, ortuť, železo, horčík, mangán, stroncium, kobalt, nikel, cín a bárium a berýlium.
15) Môže chrániť srdce
Štúdie ukázali, že karnozín môže zlepšiť funkciu srdca, pravdepodobne reguláciou hladín vápnika v bunkách.
Karnozín poskytuje ochranu proti kôrnateniu ciev.
16) Môže zlepšiť fyzickú výkonnosť
Niekoľko štúdií uvádza, že suplementácia β-alanínom (prekurzorom karnosínu) môže zvýšiť výkonnosť pri vysokej intenzite, zvýšenie svalovej hmoty, zvýšenie maximálnej hodnoty VO2 a urýchlenie zotavenia po tréningu. Mechanizmus, ktorý stojí za týmito účinkami, nie je úplne objasnený, ale prinajmenšom čiastočne sa dá pripísať schopnosti karnozínu zvýšiť kapacitu pufrovania svalov.
17) Môže liečiť epilepsiu
Štúdia na potkanoch, ktoré dostali umelo vyvolané záchvaty zistili, že podávanie karnosínu (500 mg/kg) znížilo závažnosť a trvanie záchvatov.
Tieto výsledky naznačujú, že karnozín je silné antikonvulzívum, ktoré by sa v budúcnosti mohlo používať ako antiepileptikum s malými vedľajšími účinkami.
18) Chráni zdravie kostí
Ukázalo sa, že komplexy zinku a karnozínu liečia a zvracajú úbytok kostnej hmoty na zvieracích a ľudských modeloch stimuláciou rastu kostí osteoblastami.
Predpokladá sa, že karnozín môže zvyšovať pozitívne účinky estrogénu na rast kostí.
Karnozín znižuje glykáciu, proces, ktorý môže spôsobiť problémy s funkciou kostných buniek (osteoblast).
Keď bol karnozín umiestnený do spojivového tkaniva potkanov, podporoval produkciu vimentínu, bunkového proteínu dôležitého pre udržanie integrity kostí.
19) Znižuje krvný tlak
Karnozín znižuje krvný tlak vazodilatáciou (otváranie krvných ciev). Jedným z mechanizmov, pomocou ktorého sa to dosahuje je zvýšenie produkcie oxidu dusnatého.
20) Môže chrániť pred chemoterapiou
Karnozín chráni bunky kostnej drene myší pred genetickým poškodením spôsobeným chemoterapeutikom cyklofosfamidom. Antioxidačné vlastnosti karnozínu znížili oxidačný stres a genetickú toxicitu lieku.
21) Chráni pečeň (pred toxínmi ako je alkohol)
U myší chráni karnozín pred poškodením alkoholom: Po 3 týždňoch otravy alkoholom znížila liečba karnozínom hladiny MDA v pečeni (zvýšené počas poškodenia pečene) o 40%, zvýšené hladiny glutatiónu v pečeni a znížená produkcia zápalových cytokínov.
Karnozín môže zabrániť a opraviť chemické zmeny a štrukturálne poškodenie pečene spôsobené nadmerným užívaním alkoholu.
Karnozín zabránil bunkovej smrti, opuchom a zhrubnutiu spojivového tkaniva pri chemicky indukovanom poškodení pečene. Tieto zmeny zodpovedali zníženým hladinám TNF-a a normalizácii hladín IL-10.
U potkanov s poškodenými pečeňami karnozín znížil oxidačný stres vyrovnaním hladín Nrf-2.
22) Zabraňuje strate sluchu
Karnozín dokázal chrániť pred stratou sluchu spôsobenou antibiotikami a inými liekmi. Mechanizmus, ktorým sa to stáva, nie je jasný, ale mohol by byť výsledkom antioxidačných vlastností karnozínu; reaktívne kyslíkové formy (ROS) boli opakovane spojené s hluchotou u ľudí aj u zvierat.
23) Zvyšuje mieru reprodukcie
Kvasinky pestované na glukózovom médiu sa v prítomnosti karnosínu množili oveľa rýchlejšie.
24) Pomáha regulovať nervový systém a redukuje glutamát
Karnozín posilňuje sympatické a parasympatické nervy, ktoré komunikujú s nadobličkami.
Karnosín zvyšuje GABA, znižuje glutamát a zvyšuje transportéry nervového systému (GLT1 a EAAC1).
25) Podporuje zdravie očí
Ruské štúdie potvrdili, že karnozín bráni kataraktu pravdepodobne kombináciou svojich antioxidačných a anti-glykačných vlastností.
Použitie očných kvapiek obsahujúcich karnozín počas 2 až 6 mesiacov znížilo nedostatky videnia (merané opacitou šošoviek a ostrosťou zraku), ktoré sú zvyčajne vedľajším účinkom kataraktu.
MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY KARNOZÍNU
Karnozín je vo väčšine prípadov netoxický a úplne bezpečný.
Je teoreticky možné, že karnozín môže narušiť zrážanie krvi inhibíciou enzýmu sérovej transglutaminázy.
Karnozín sa viaže na niektoré dobré minerály, takže ich musíte dopĺňať, ak ho užívate dlhodobo.
Užívať by ste ho mali na prázdny žalúdok, aby sa zabránilo väzbe na dobré minerály.
Prírodné zdroje karnosínu
Mäso zvierat kŕmených trávou z pastvín je najlepším spôsobom ako získať karnozín z prírodných zdrojov. Priemerná 200 gramová porcia hovädzieho mäsa obsahuje asi 250 miligramov karnozínu.