Výrobcovia / značky

Kyselina hyaluronová

Úvod Užitočné informácieKyselina hyaluronová

KYSELINA HYALURONOVÁ (HA) PRE POKOŽKU A KĹBY


kyselina hyaluronová

 

Mnoho ľudí trávi nespočetné množstvo hodín používaním kozmetických produktov, len aby ich pokožka vyzerala sviežo a mlado. Ale je tu lepšie riešenie. Kyselina hyaluronová dokáže vašu pokožku zanechať žiarivú, a taktiež je prínosom pre vaše kĺby - a to všetko bez škodlivých vedľajších efektov, ktoré so sebou nesie väčšina toxických kozmetických produktov.

 

Kyselina hyaluronová je často odporúčaná dermatológmi a inými špecialistami pre jej schopnosť zlepšovať štruktúru a vzhľad pokožky, taktiež pre jej schopnosť zmierňovať bolesť kĺbov a iné symptómy súvisiace so stárnutím. Kyselina hyaluronová je pravdepodobne najznámejšia pre jej obsah v drahých protistarnúcich sérach, ale je možné ju nájsť aj v produktoch podporujúcich kĺby, očných kvapkách či balzamoch na pery.

 

Čo je kyselina hyualuronová a aké má účinky?


Kyselina hyaluronová je lubrikačná, priehľadná látka, ktorá je prirodzene produkovaná v ľudskom tele. V ľudskom tele sa kyselina hyaluronová nachádza v najväčšej koncentrácii v pokožke, v kĺboch, v očných vačkoch a iných tkanivách, kde pomáha udržiavať kolagén, zvyšuje hydratáciu a podporuje elasticitu a flexibilitu.

 

V dnešnejdobe je kyselina hyaluronová súčasťou rôznych protistárnucich kozmetických a zdravotných produktov - môžeš nájsť telové mlieka, krémy alebo séra obsahujúce kyselinu hyaluronovú a taktiež výživové doplnky s jej obsahom predávajúce sa v obchodoch so zdravou výživou. Je tu však aj možnosť, že ti tvoj dermatológ ponúkne injekciu s kyselinou hyaluronovou. Tu je zopár dôvodov prečo.

 

Výhody kyseliny hyaluronovej


1. Hydratuje suchú, starnúcu pokožku


hyaluronic acid


Mnoho ľudí uvádza, že ich pokožka je na pocit "vlhkejšia", vačky pod očami sú svetlejšie a textúra ich pokožky je jemnejšia po aplikácii sér s kyselinou hyaluronovou. Primárny spôsob, ktorým kyselina hyaluronová pomáha zlepšiť vzhľad "chrono starnúcej pokožky" (koža starnúca v dôsledku vystavenia slnku) je zníženie straty vody. V skutočnosti, jeden z dôvodov, prečo hormonálna náhradná liečba zapríčiňuje, že pokožka vyzerá mladšie a menej poškodená slnkom je zvýšenie koncentrácie kyseliny hyaluronovej v pokožke.

 

Suchosť, lupiny, klesajúce oči alebo pery a ovísanie pokožky je spojené so starnúcou kožou, pretože staršie molekuly v našej koži strácajú svoju schopnosť viazať a zadržať vodu. To nielen spôsobuje suchosť, ale tiež znižuje objem pokožky. Starnutie pokožky sa spúšťa rovnako tak ako vnútorným, tak aj vonkajším starnutím, čo znamená denné vystavenie pokožky životnému prostrediu, znečisťujúcim látkam a UV žiareniu vrátane "bežného procesu starnutia". Štúdie ukazujú, že v koži sa vyskytuje viacero miest, ktoré sa podieľajú na kontrole syntézy HA, jej depozície, združení buniek a proteínov či degradácie.

 

Vedci zistili, že suchosť stratum corneum spôsobená dlhodobým vystavovaním slnku zohráva veľmi dôležitú úlohu pri tvorbe vrások. Ukázalo sa, že vrásky a jemné línie sú zvyčajne viditeľnejšie pri nízkej vlhkosti v porovnaní s prostredím s vysokou vlhkosťou, pretože znižujú kapacitu a pružnosť pokožky. Kyselina hyaluronová môže pomôcť prirodzene redukovať známky starnutia znížením "straty vody v epidermis" súvisiacej s vystavením slnku, so suchosťou pokožky alebo šupinatosťou.

 

2. Pomáha redukovať vrásky


kyselina hyaluronová vrásky


Hoci väčšina výskumov dokazuje, že účinky kyseliny hyaluronovej sú viditeľné až minimálne po šestich týždňoch, niektoré štúdie zistili, že sérum proti vráskam či očné krémy s obsahom HA môžu účinkovať už počas dvoch až štyroch týždňoch používania. Pre výraznejšie výsledky proti starnutiu dermatológovia používajú injekčné lieky na predpis alebo prípravky obsahujúce kyselinu hyaluronovú (vrátane Juvéderm Ultra Plus alebo Allergan) po dobu niekoľkých mesiacov, aby zníženili riziko ovísania pier a očí.

 

Výsledky z dvojakej, randomizovanej klinickej štúdie v roku 2014, ktorá sa objavila v časopise Journal of Cosmetic Dermatology, ukázali, že produkty obsahujúce kyselinu hyalurónovú účinne znižujú výskyt vrások a redukujú ovísanie kože v priebehu 30 dní pri dôslednom používaní. Niektorí účastníci štúdie tiež uviedli, že mali plnšie pery a vyplnené líca už po jednom mesiaci (dva znaky súvisiace s mladistvým vzhľadom). Štúdia sa uskutočnila na 40 dospelých ženách, u ktorých sa pred štúdiou prejavili mierne až stredne závažné klinické príznaky starnutia kože vrátane zníženého objemu kože a zmien povrchu kože. Po aplikácii lieku nazývaného Fillerina (ktorý obsahuje šesť foriem kyseliny hyaluronovej) alebo placeba, sa výsledky merali po troch hodinách a potom po siedmich, 14 a 30 dňoch.

 

Vedci zistili, že po 30 dňoch (a niektorí po 14 dňoch) účastníci štúdie užívajúci Fillerinu vykazovali v porovnaní s placebovou skupinou významné "zlepšenie obrysov a objemu tváre" v porovnaní s prvotnými meraniami. Skupina aktívnej liečby zaznamenala zníženie previsnutých obrysov tváre a lícnej kosti, zlepšenie objemu pier a zníženie hĺbky a objemu vrások, zatiaľ čo skupina s placebom nevidela žiadne také zlepšenia.

 

3. Lieči opary, spáleniny a rany


kyselina hyaluronová sérum


Okrem zníženia výskytu vrások a vysušenia je HA prospešná pri liečbe oparov a vredov v ústach, ranách, poštipnutiach a popáleninách, pretože udržiava poškodené tkanivo vlhké. Tiež poskytuje úľavu od slnka. Mnoho ošetrujúcich produktov určených na opary obsahuje gél kyseliny hyaluronovej, ktorý urýchľuje proces hojenia a zabraňuje popraskaniu alebo krvácaniu.

 

HA je súčasťou štrukturálnej zložky úst a pier, ktoré sú tvorené spojivovými tkanivami zloženými čiastočne z kolagénu a vody. Kolagén a HA dodávajú perám ich štruktúru a tvar. Pretože sa kyselina hyaluronová viaže na vodu, hydratuje pokožku a tkanivá v ústach/perách a udržiava tesné kožné uzly, pomáha privádzať živiny do poškodených tkanív, má pod kontrolou zápaly a pomáha tekutinám odvádzať škodliviny.

 

4. Lubrikuje boľavé kĺby


kyselina hyaluronová kĺby


Kyselina hyaluronová sa nachádza vo všetkých kostiach, spája tkanivo, kĺby, šľachy a chrupavkové štruktúry celého tela - najmä typ nazývaný hyalínová chrupavka, ktorá pokrýva konce kostí a poskytuje tlmenie. Keďže pomáha chrániť kosti a poskytuje odolnosť voči opotrebovaniu, HA je užitočná pri znižovaní bolesti a citlivosti spojenej s degeneratívnymi chorobami kĺbov.

 

Nachádza sa aj v ďalšej dôležitej časti našich kĺbov nazývanej synoviálna membrána, ktorá tvorí povlak na dvoch kĺbových kostiach a produkuje synoviálnu tekutinu. Synoviálna tekutina je "viskózna tekutina", ktorá pomáha kĺbom zvládnuť otras, zostáva elastická a prenáša živiny do chrupavky.

 

Kyselina hyaluronová je dnes obľúbenou látkou používanou v doplnkoch na liečbu bolesti, poranení a osteoartrózy. FDA ju schválila na liečbu osteoartritídy, kde sa podáva v pomerne vysokých dávkach injekciou poskytnutou poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Niektoré štúdie ukazujú, že nižšie dávky môžu byť rovnako účinné pri znižovaní tuhosti kĺbov a chronickej bolesti, hoci výsledky sa zdajú byť rôzne. Typy bolestí kĺbov, ktoré sú najčastejšie liečené HA, zahŕňajú bolesti lakťov a kolien.

 

5. Pomáha zmierniť suchosť oči a nepríjemné pocity očí


kyselina hyaluronová kvapky


Tekutina vo vnútri očnej jamky (tzv. sklovka) sa skladá takmer celá z  kyseliny hyaluronovej. Očné kvapky s kyselinou hyaluronovou (ako napr. Hyalistil) môžu pomôcť zmierniť chronické suché oči doplnením vlhkosti v očnej jamke, tiež môžu pomôcť pri tvorbe sĺz a dokážu obnoviť rovnováhu tekutín. Niektoré štúdie tiež zistili, že kyselina hyaluronová pomáha potláčať oxidačné poškodenie spôsobené UVB žiarením v rohovke.

 

Lekári bežne používajú lubrikačné prípravky s HA na liečbu poranení a porúch očí, vrátane kataraktov, najmä v čase pred operáciou alebo po operácii, keď sú oči najcitlivejšie a suché. HA kvapky môžu byť prospešné aj počas operácie očí alebo ich regenerácii, aj po odstránení katarakty, pri transplantácii rohovky alebo pri obnovedeliacej sietnice.

 

Fakty o kyseline hyaluronovej, plus aké má účinky


Najväčšou výhodou, ktorú ponúka kyselina hyaluronová, je to, že má veľmi vysokú kapacitu na zadržiavanie vody, či už na koži, v očiach alebo v mäkkých tkanivách. HA sa považuje za glykozaminoglykán, ktorý jej dáva schopnosť držať veľký objem vody spolu s vysokou viskozitou. V celom tele je HA distribuovaná v mnohých rôznych tkanivách, najmä v koži, kde poskytuje vlhkosť a štruktúru. Koža obsahuje približne polovicu všetkej HA, ktorá sa nachádza v tele.

 

Ďalšie časti tela, v ktorých je koncentrovaná HA, zahŕňajú šľachy a kĺby, membrány očí, pupočnú šnúru, synoviálnu tekutinu, kostrové tkanivá, srdcové chlopne, pľúca, aortu a prostatu. Kyselina hyalurónová je v podstate veľmi dlhá reťaz molekúl sacharidov navzájom spojených, ktoré zadržiavajú vodu a preto umožňujú pohyb tekutín a absorpciu tlaku.

 

V priebehu posledných dvoch desaťročí nové štúdie zistili, že priaznivé funkcie kyseliny hyaluronovej zahŕňajú hydratáciu, lubrikáciu kĺbov, kapacitu plnenia priestorov v tkanive a medzi bunkami, vytvorenie rámca, cez ktorý bunky migrujú, obnovu tkaniva a rán, reguláciu aktivácie zápalových buniek (zápalu), posilnenie imunitných reakcií, obnovu poškodenia fibroblastov a udržiavanie epiteliálnych buniek kože.

 

Ako kyselina hyaluronová účinkuje:

  • Veľkosť rôznych molekúl HA je kriticky dôležitá pre rôzne funkcie kyseliny hyaluronovej. Väčšie molekuly sa nachádzajú v zdravom tkanive a pomáhajú udržiavať pod kontrolou zápal/poškodenie voľnými radikálmi a dehydratáciu (sú  "antiangiogénne a imunosupresívne"). Na druhej strane, menšie polyméry kyseliny hyalurónovej môžu vyslať tiesňové signály do imunitného systému a zvýšiť zápal za účelom pomoci pri zranení alebo hojení rán.
  • Kyselina hyaluronová bola označovaná ako "kľúčová molekula, ktorá sa podieľa na vlhkosti pokožky." V posledných rokoch došlo k explózii nových prírodných produktov na starostlivosť o pokožku s obsahom kyseliny hyaluronovej, ktoré prichádzajú na trh, sľubujúc, že pokožku urobia hladšou, plnšou, rovnomernejšou a všeobecne viac "sviežou". HA je schopná udržať až 1000-násobok svojej hmotnosti vody - pretože veľkosť molekúl je pomerne veľká v porovnaní s inými kyselinami, nikdy predtým nebolo ľahšie vyrobiť produkt s kyselinou hyaluronovou, ktorý skutočne preniká a zostáva v koži.
  • Iba v uplynulom desaťročí vedci dokázali vytvoriť technologicky pokročilé vzorce HA, ktoré sú schopné skutočne presakovať pod povrch pokožky. Nedávne štúdie ukazujú, že lokálne používanie pokročilých (s nízkou molekulovou hmotnosťou) HA sér môže zlepšiť vlhkosť pokožky a viesť k významnému zníženiu hĺbky vrások v priebehu niekoľkých týždňov. HA je prospešná pre znižovanie oxidačného poškodenia kože spôsobeného vnútornými aj vonkajšími faktormi, najmä ultrafialovým žiarením (tiež nazývaným fotosenzibilizácia).
  • Okrem poškodenia UV žiarením, v súčasnosti vedci veria, že starnutie pokožky je ovplyvnené aj hormonálnymi zmenami vrátane zníženia produkcie pohlavných hormónov, akým je estrogén. Zníženie estrogénu môže mať za následok degradáciu kolagénu, čo vedie k suchosti, strate pružnosti pokožky či tvorbe vrások (spolu s inými problémami súvisiacimi so starnutím, akými sú bolesť kĺbov a suché oči).

Keďže HA sa podieľana na spomalení straty kolagénu, zníženia straty tekutín resp. vody, môže tiež pomôcť zlepšiť lubrikáciu kĺbov, znížiť bolesť a liečiť rôzne problémy očí a úst.

 

Kyselina hyaluronová vs. Glukozamín

  • Rovnako ako kyselina hyaluronová, tak aj glukozamín zabezpečuje  pružnosť a štruktúru v kĺboch a tkanivách, ktoré môžu znížiť bolesť.
  • Hlavným rozdielom medzi týmito dvomi látkami je, že HA poskytuje viac lubrikácie, pretože viac drží vodu, zatiaľ čo glukózamín poskytuje väčšiu štruktúru a silu.
  • HA je neoddeliteľnou súčasťou synoviálnej tekutiny a kĺbovej chrupavky, kde podobne ako glukozamín (najmä pri použití s chondroitín sulfátom) pomáha pri budovaní chrupavky. V zásade je HA prínosnejšia pre kĺbovú tekutinu a je dôležitá pre zvládanie otrasu, zatiaľ čo glukózamín predchádza strate chrupavky /kolagénu.
  • Mnoho ľudí zaznamenalo najlepšie výsledky pri používaní týchto produktov spoločne. Dokonca sa zistilo, že glukozamín zvyšuje produkciu kyseliny hyaluronovej. (8)
  • Niektoré prípravky proti starnutiu obsahujú okrem HA a glukozamínu niekoľko látok podporujúcich kĺby, ako napríklad síran manganatý. Spoločne používané môžu byť tieto všetky látky prospešné pri znížovaní osteoartróznej bolesti,  zlepšení funkcií matrice chrupavky a doplnení synoviálnych tekutín.

História kyseliny hyaluronovej a zaujímavé fakty


Ako ste mohli všimnúť, niektoré z najzaujímavejších štúdií, ktoré sa objavili v posledných rokoch v súvislosti s kyselinou hyaluronovou, súvisia so spôsobom, akým ovplyvňuje starnúcu pokožku a kĺby.

  • Verte či nie, HA sa prvýkrát použila komerčne v roku 1942 ako náhrada vaječných bielkov v pekárenských výrobkoch.
  • HA patrí do molekúl extracelulárnej matrice (ECM) kože. Pokiaľ ide o produkty proti starnutiu, zvyčajne počujeme o primárnych vrstvách kože (epidermis, dermis a subcutis), ale nie o matrici molekúl ECM, ktorá leží medzi bunkami týchto vrstiev.
  • Modul ECM pomáha budovať vrstvy kože a zohráva dôležitú úlohu pri regulácii bunkových funkcií. Tieto molekuly ECM zahŕňajú glykozaminoglykány, proteoglykány, rastové faktory a štrukturálne proteíny, ako je kolagén. Najväčšiu časť ECM tvorí kyselina hyaluronová.
  • Okrem toho, že je súčasťou modulu ECM, HA má v iných častiach tela množstvo fyzikálno-chemických vlastností, ktoré sú dôležité priprevencii proti starnutiu.
  • V súčasnosti vedci spájajú vyššie úrovne HA s vyššou ochranou pred reaktívnymi druhmi kyslíka (poškodenie voľnými radikálmi), artritídou, chondrocytmi, ktoré zvyšujú zápal, niektorými druhmi rakoviny, poranením pľúc, abnormálnou imunitnou reguláciou, poruchami očí a podobne.

Ako používať kyselinu hyaluronovú


Kyselina hyaluronová pre vašy pokožku a oči:

  • Injekcie kyseliny hyaluronovej: Túto formu HA podávajú len lekári, preto sa poraďte s dermatológom o odporúčaniach, ak máte záujem o používanie HA na pery, oči alebo pokožku.
  • Krém/sérum/mlieko  s kyselinou hyaluronovou: Rôzne značky obsahujú rôzne koncentrácie a typy molekúl HA. Najefektívnejšie typy majú viac ako jednu veľkosť molekúl kyseliny hyaluronovej, pretože rôzne veľkosti pracujú rôznymi spôsobmi. Štúdie zistili, že denná lokálna aplikácia sér obsahujúcich asi 0,1 percenta HA môže viesť k významnému zlepšeniu hydratácie pokožky, vzhľadu vrások a elasticity.
  • Na liečbu suchých očí: HA sa môže podávať vo forme očných kvapiek tri až štyrikrát denne počas troch mesiacov. Hľadajte koncentráciu HA od 0,2 percenta do 0,4 percenta, ale vždy si prečítajte pokyny.

Doplnky s kyselinou hyaluronovou na boľavé kĺby:

  • Podľa Nadácie pre artritídu existuje v Spojených štátoch niekoľko produktov na liečbu s kyselinou hyaluronovou schválených pre osteoartrózu kolena: Hyalgan, Orthovisc, Supartz a Synvisc. Tieto sú často vyrobené z kohútich alebo kuracích hrebeňov a niekedy aj baktérií.
  • U dospelých osôb starších ako 18 rokov je odporúčaná denná dávka 50 mg kyseliny hyaluronovej užívanej jeden až dvakrát denne s jedlom.
  • Pre ľudí s osteoartritídou, štúdie preukazujú, že 80 miligramov (obsahujúcich 60 až 70% kyseliny hyalurónovej) užívaných denne počas ôsmich týždňov zmierňujú symptómy najlepšie.
  • Môžete sa tiež spýtať svojho lekára na injekcie kyseliny hyaluronovej. Niektorí vykonávajú priamu injekčnú aplikáciu asi 20 miligramov do bolestivého kĺbu raz týždenne po dobu niekoľkých týždňov, aby dostali pod kontrolu bolesť a zápal.

Možné vedľajšie efektykyseliny hyalurónovej/Upozornenia


FDA informuje, že produkty HA sú bezpečné pri orálnom užívaní alebo pri priamom aplikovaní na pokožku/ústa. Doplnkom a injekciám s HA by sa mali vyhnúť tehotné alebo dojčiace ženy, pretože HA prechádza do materského mlieka a to môže mať negatívny vplyv na vyvíjajúci sa plod alebo dieťa.

 

Prípravky na predpis a komerčné výrobky obsahujúce kyselinu hyaluronovú sú zvyčajne vyrobené buď z baktérií vytvorených v laboratóriu, alebo z vtáčieho proteínu a chrupavky. Ľudia s alergiou na vajcia alebo perie by nemali tieto produkty používať, pretože môžu vyvolať alergické prejavy či dokonca krvácanie. Ak máte alergiu, vždy si prečítajte zložky a pokyny na dávkovanie, ak si nie ste istí, aký typ HA máte.

 

Ľudia, ktorí používajú lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi, ako je warfarín (Coumadin) alebo aspirín, by nemali používať doplnky HA, pretože môžu zvýšiť riziko krvácania.

 

Konečné zhrnutie o kyseline hyaluronovej

  • Kyselina hyaluronová je lubrikačná tekutina, ktorá sa prirodzene nachádza v koži, očiach, kĺboch, tekutinách a spojivovom tkanive.
  • Vzhľadom na to, že HA má veľmi vysokú kapacitu na zadržiavanie vody, používa sa vo výživových doplnkoch, krémoch, očných kvapkách alebo sérach, aby dodala potrebnú štruktúru a vlhkosť poškodenému tkanivu.
  • Niektoré typy HA majú tiež protizápalové vlastnosti a pomáhajú zvrátiť stratu kolagénu/chrupavky.
  • Benefity používania kyseliny hyalurónovej zahŕňajú spevňovanie starnúcej pokožky, redukciu bolestivých kĺbov, hydratovanie rán a znovu navlhčenie suchých očí.