Výrobcovia / značky

Masticha

Masticha je používaná už celé tisícročia pri liečbe mnohých ochorení. Pri existujúcom rastúcom trende začleňovania prírodných doplnkov ako náhrada antibiotík a iných farmaceutických liečiv, bolo zistené, že mastichová živica vykazuje zdraviu prospešné účinky, ktoré môžu byť využité pri mnohých ochoreniach. Konkrétne pre jedincov trpiacich gastrointestinálnymi ochoreniami ako Crohnovou chorobou, Helicobacter Pylori, chronickými vredovými chorobami ako ulceratívna kolitída (UK) a pálenie záhy.


Čo je masticha?


„Mastichové slzy“ kvapkajú zo stromu Pistacia lentis cuspri pripravené na extrakciu a zhotovenie mastichovej živice.

 

masticha

 

Masticha je získavaná zo stromu Pistacia lentiscus, ktorý má pôvod na gréckom ostrove Chios. To je aj dôvod, prečo je táto prírodná živica často označovaná ako „Chioská masticha.“ Pri zbere mastichovej živice zo stromu pestovatelia narežú kôru, aby sa začal obranný mechanizmus, pri ktorom strom produkuje „slzy“. Hoci sa tieto živicové slzy najprv objavujú vo forme tekutiny, potom schnú buď v procese technickom alebo pôsobením tepla zo slnka, čím sa zmení táto tekutina na tvrdú krehkú, priesvitnú živicu, ktorá môže byť „žuvaná“ na medicínske účely.

 

Už v minulosti ľudia žijúci v Stredomorskej oblasti, v okolí miesta typického pre rast stromu pistácia, používali tento prírodný produkt na liečbu gastrointestinálnych ochorení po celé stáročia. Za vlády Janovčanov (1304-1566) a iných panovníkov obyvateľom často ponúkali ochranu proti pirátom zámenou za mastichovú živicu.  

 

Benefity mastichy


Masticha je používaná v medicíne od staroveku až do dnešných čias vďaka úžasným zdravotným účinkom, ktoré ponúka. Niekoľko hlavných prínosov, ktoré mastichová živica prináša:

  • Obsahuje antioxidanty
  • Je protizápalová
  • Má antibakteriálne vlastnosti
  • Má protiplesňové vlastnosti
  • Pomáha pri trávení
  • Pomáha ničiť baktérie helikobaktera
  • Zlepšuje dentálne zdravie a osviežuje dych

Všeobecné využitia mastichy


Masticha je prírodný liek, ktorý má antibakteriálne, antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne účinky. Tu uvádzame špecifické využitia mastichovej živice, ktoré preukázali pozitívne výsledky:

 

ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY:

  • Cholesterol - Odporúčaná dávka: 330 mg mastichy 3x denne po dobu 8 týždňov.

Antioxidačné účinky mastichy sú zrejme mechanizmus, ktorým je schopná znižovať cholesterol in vitro (štúdie vykonané na bunkách), in vivo (štúdie na zvieratách) a pri štúdiách na ľuďoch. Výskumníci zistili, že užívanie mastichy úspešne znižovalo celkový cholesterol (LDL aj HDL).

  • Poškodenie pečene - Odporúčaná dávka: 5 g masticha prášku denne alebo 3x denne 1.5 g prášku z mastichy.

Hoci nie sú kompletne uzavreté údaje o tom, ako je masticha schopná redukovať poškodenie pečene, niektoré štúdie ukázali, že jej protizápalový účinok úspešne znížil hladiny pečeňových enzýmov, ktoré sú indikátormi poškodenia.

Tieto štúdie boli vykonané na ľuďoch (štúdie, ktoré ukázali oba prospešné účinky mastichy na zlepšenie kardiovaskulárneho i pečeňového zdravia), ako aj na diabetických myšiach, kedy masticha redukovala poškodenie pečene, ktoré je časté u jednotlivcoch trpiacich cukrovkou.

  • Zubný kaz/dentálne zdravie - Odporúčaná dávka: cmúľajte kúsok mastichy 3x denne alebo po každom jedle po dobu 5 minút.

Prítomnosť určitého typu baktérie ako Mutansstreptococci a Lactobacilli v slinách bola spájaná so vyšším výskytom zubného kazu. Užívanie mastichy 3x týždne preukázalo výrazné zníženie hladiny kyslosti v ústach ako aj prítomnosti týchto baktérií v slinách.

  • Alergická astma - Odporúčaná dávka: 250 mg mastichy v kapsulách  4x denne.

Každý typ alergickej reakcie podporuje zápalovú reakciu na liečbu v tele, teda protizápalový účinok mastichy preukázal zníženie zápalových odoziev spojených s alergickou astmou.

Tieto odozvy zahŕňajú redukciu opuchu v priedušnici alebo dýchacích cestách, prítomnosti zápalových buniek (eozinofily) ako aj precitlivenosti, čo sú znaky, ktorými je opisovaný astmatický záchvat, ktorý napokon zabraňuje schopnosti opätovne regulovať dýchanie.

  • Rakovina prostaty

Normálny vývoj a udržanie zdravia prostaty závisí od molekuly známej ako androgén a od toho ako je schopná viazať androgén receptory (AR) v tele. Teda keď je príliš veľa androgénu prítomného v prostate alebo AR, receptory nefungujú dobre a sú nadmerne namáhané.

Jedna štúdia demonštrovala, že keď bola masticha aplikovaná na rakovinové bunky prostaty, bola schopná redukovať  prejavy AR, teda zablokovala rozvoj rakoviny prostaty v týchto bunkách.


Masticha na Helikobakter Pylori a žalúdočné vredy


helikobakter


Keď Helicobacter pylori (H. Pylori)  baktéria vstúpi do tela prostredníctvom kontaminovaného jedla, vody alebo iných zdrojov, napadne výstelku žalúdka, ktorá je zodpovedná za našu ochranu proti kyselinám v žalúdku, ktoré sú potrebné pre trávenie. Prítomnosť helikobaktera v žalúdku spôsobuje infekciu známu ako gastritída. Navyše bez správnej bariéry oddeľujúcej kyseliny od stien žalúdka sa môžu rozvíjať žalúdočné vredy a spôsobovať mnohé problémy ako krvácanie a perforáciu, ktoré rozvíjajú diery v žalúdku.

 

Ako už bolo uvedené, masticha je známa vďaka svojím antibakteriálnym vlastnostiam, teda jej použitie pri liečbe infekcií ako Helicobacter Pylori má zmysel, hlavne ak ju prijímate ako živicu alebo prášok a priamo vstupuje do žalúdka, kde sa nachádza baktéria počas infekcie. Skutočne niekoľko klinických štúdií ukázalo, že ak pacienti s helikobakterom užívali mastichu určitý čas, zaznamenali zlepšenie symptómov. Keďže rezistencia voči antibiotikám sa stáva dôležitým problémom pri liečení infekcií ako H. Pylori, použitie prírodných náhrad ako masticha môže spôsobiť veľký rozdiel v liečebných možnostiach pre pacientov. Niektoré z týchto štúdií obsahujú:

 

Dvanástnikový vred: 1000 mg mastichy raz denne počas 2 týždňov - 80% pacientov s dvanástnikovými vredmi zaznamenalo úľavu od symptómov; endoskopia taktiež ukázala, že 70 % pacientov bolo vyliečených

 

Helicobacter pylori:

  • Skupina A: 350 mg čistej mastichy 3x denne počas 2 týždňov – 4 z 13 pacientov s H. Pylori infekciou bolo vyliečených
  • Skupina B: 1050 mg čistej mastichy 3xt denne počas 2 týždňov – 5 z 13 pacientov s H. Pylori infekciou bolo vyliečených
  • Skupina C: antibiotiká (pantoprazol) -  ani jeden pacient s H. Pylori infekciou nebol vyliečený

Dávkovanie mastichy pri H. Pylori


V každej zo štúdií vyššie bolo dokázané, že užívanie už aj malého množstva mastichy hubí H. pylori veľmi efektívne. Väčšina štúdií mala pozitívne účinky pri používaní 1000 mg mastichy denne po dobu 2 týždňov. Ak budete užívať mastichu na H. pylori, užívajte vyskumnú dávku 1 g denne 14 dní.


Masticha pri zápalových črevných ochoreniach


Používanie rôznych typov bylinkových terapií na liečbu zápalových črevných ochorení (IBD) a iných súvisiacich gastrointestinálnych problémov sa stalo veľmi populárnym na celom svete. Niektoré z najsľubnejších výsledkov boli preukázané, keď ľudia s IBD užívali mastichu, extrakt z nátržníka vzpriameného, aloe vera, pšenice, jačmenné klíčky a kadidlovník pilovitý.

 

Navyše je dôležité tiež poznamenať, že pacienti s gastroezofageálnym refluxom (GERD) alebo pálením záhy mali pozitívnu odozvu na liečbu mastichou, a to vďaka jej protizápalovým vlastnostiam.

 

Vedľajšie účinky mastichy


Hoci masticha zväčša nespôsobuje veľa škodlivých vedľajších účinkov, jej užívanie môže byť spojené s bolesťou hlavy alebo závratmi u niektorých pacientov. Aby ste minimalizovali tieto účinky je odporúčané, že ak začínate s užívaním mastichy, mali by ste začať s malými dávkami a postupne zvyšovať denný príjem až na plnú dávku. Je taktiež dôležité poznamenať, že tehotné alebo dojčiace ženy by nemali užívať mastichu.