Výrobcovia / značky

Vilcacora (Mačací pazúr)

Úvod Užitočné informácie

Vilcacora (Uncaria, Vilkakora, Mačací pazúr, Cats Claw, Uňa de Gato) je jednou z najlepších antivírusových bylín, posilňuje imunitný systém a pomáha bojovať proti infekciám. Táto silná bylinka je nielen proti vírusom, ale má aj protizápalové, antimutagénne a antioxidačné vlastnosti. Spomínané atribúty podporujúce zdravie môžu byť užitočné pri liečbe artitídy, alergií, astmy, cukrovky, syndrómu chronickej únavy, rakoviny, vírusových ochorení, vredov, hemoroidov a ďalších.

 

vilcacora

 

Táto drevitá bylina, pochádzajúca z amazonského dažďového pralesa, môže pomôcť pri mnohých vážnych zdravotných problémoch tým, že pomáha telu pri odstraňovaní voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie buniek. Voľné radikály prispievajú k celému radu vážnych aj menej vážnych zdravotných problémov (napr. srdcové ochorenia a rakovina). Štúdie dokazujú, že Mačací pazúr (ako je rastlina často nazývaná) môže stimulovať imunitný systém, dilatovať (rozšíriť) krvné cievy, pôsobiť ako diuretikum (močopudne) a relaxovať hladké svaly (ako sú črevá).

Vilcacora má dlhú históriu v tradičnej medicíne Južnej Ameriky už z obdobia civilizácie Inkov. Používa sa na liečbu zápalov, reumatizmu, žalúdočných vredov, úplavice (infekcia čriev), nádorov, artritídy a intestinálnych (črevných) ťažkostí. Jedným z jej najpôsobivejších účinkov je vedecky dokázaná schopnosť opraviť DNA.

 

Vilcacora (Mačací pazúr) účinky na zdravie:


Liečba artritídy


Viaceré štúdie potvrdili používanie mačacieho pazúra na prirodzené zlepšenie symptómov osteoartritídy a reumatoidnej artritídy. V štúdii z roku 2001 45 pacientov trpiacich osteoartritídou kolena užívali 100 miligramov mrazom sušenej Vilcacory, alebo placeba denne počas 4 týždňov. Výskumníci zistili, že bolesť spojená s výkonom bola znížená už v priebehu prvého týždňa liečby. Tieto výsledky doviedli výskumníkov k tomu, že mačací pazúr je účinným prostriedkom pri liečbe osteoartritídy, navyše bez vedľajších účinkov!

Štúdia publikovaná v časopise Journal od Rheumatology skúmala účinky Vilcacory na pacientov s aktívnou reumatoidnou artritídou, ktorí užívali bežné lieky. V tejto štúdii bol 24 týždňov podávaný extrakt z mačacieho pazúra, čo viedlo k zníženiu počtu bolestivých kĺbov v porovnaní s placebom. Extrakt bol získaný zo špecifického kmeňa mačacieho pazúra, ktorý obsahuje pentacyklické alkaloidy, čo sú zlúčeniny, ktoré sa zdajú byť modulátormi ("upravovateľmi") imunitného systému.

Vilcacora môže bojovať proti rakovine


Vedecké štúdie naznačujú, že Vilcacora môže pomôcť zabíjať nádorové a rakovinové bunky. Štúdia in vivo z roku 2001 preukázala, že kôra mačacieho pazúra (Uncaria tomentosa) zabraňuje rastu bunkovej línie MCF7rakoviny prsníka tým, že má antimutagénne a antiproliferatívne účinky (zastavuje rast) na rakovinové bunky.

 

V štúdii z roku 2015 sa tiež zistilo, že Vilcacora môže byť prospešná pre pacientov s pokročilou rakovinou tým, že zlepší ich kvalitu života a zníži únavu. To všetko robí z mačacieho pazúra potenciálne účinný prostriedok pre liečbu rakoviny.

Opravy DNA


Štúdie in vivo preukázali, že vo vode rozpustné extrakty Vilcacory môžu zlepšiť obnovu DNA, mitogénnu odozvu a zotavenie leukocytov po poškodení DNA chemoterapiou. Chemoterapia je bežná konvenčná liečba rakoviny s mnohými negatívnymi vedľajšími účinkami vrátane poškodenia DNA zdravých buniek.

Štúdia z roku 2001 skúmala počas 8 týždňov účinky používania vo vode rozpustného extraktu mačacieho pazúra (250 -300 miligramov denne) na dospelých dobrovoľníkoch, ktorí predtým dostávali chemoterapiu. Výsledky boli naozaj úžasné. Vyskytlo sa významné zníženie poškodenia DNA v porovnaní s nesuplementovanou skupinou. 

V štúdii z roku 2006 sa posudzovala schopnosť vo vode rozpustného extraktu z Vilcacory na zlepšenie opravy DNA v ľudskej pokožke. Použitím kožných kultúr výskumníci zistili, že extrakt chráni ľudské kožné bunky pred smrťou spôsobenou ultrafialovým žiarením. Ako? Zvyšovaním schopnosti kožných buniek napraviť poškodenie DNA spôsobené týmto žiarením. Výskumníci dospeli k záveru, že extrakt mačacieho pazúra by sa mal využívať ako prirodzený opaľovací prostriedok.

Znižuje vysoký krvný tlak


Štúdie Vilcacory ako liečby hypertenzie naznačujú, že môže byť užitočná pri prirodzenom znižovaní krvného tlaku. V tradičnej čínskej medicíne sa Uncariana rhynchophylla využíva na zníženie krvného tlaku a na zlepšenie rôznych neurologických príznakov. Zistilo sa tiež, že Vilcacora zabraňuje zoskupovaniu krvných doštičiek a tvorbe krvných zrazenín. To znamená, že mačací pazúr by pravdepodobne mohol byť užitočný priodvrátení infarktu a mŕtvice tým, že, nielenže znižuje krvný tlak a zrýchľuje krvný obeh, ale tiež zabraňuje tvorbe plaku a krvných zrazenín v tepnách, srdci a mozgu.

Mačací pazúr môže znižovať krvný tlak vďaka alkaloidu, ktorý sa nazýva hirsutine. Ukázalo sa, že tento alkaloid pôsobí na kalciové kanály srdca a krvných ciev ako blokátor. Kalciové kanály sú maličké “kanály”, ktorými vápnik preniká do buniek srdcového svalu. Tento minerál srdce potrebuje, aby mohlo vykonávať kontrakcie. Prečo je toto významné? Blokátor kalciového kanála môže znížiť krvný tlak tým, že blokuje vstup vápnika do buniek srdca a steny krvných ciev. Blokátory kalciového kanála tiež rozširujú a uvoľňujú krvné cievy, čo pomáha normálnemu prietoku krvi.

Posilňuje imunitu


Štúdie na zvieratách, aj na ľuďoch preukázali silné imunitné schopnosti. V jednej štúdii na zvieratách výskumníci poskytli jedincom vo vode rozpustný extrakt z Vilacacory (Uncaria tomentosa) počas ôsmich týždňov. Zistili, že toto podávanie zvýšilo počet bielych krviniek. Tiež bolo spozorované opravenie DNA. V ďalšej štúdii bola dospelým ľuďom podávaná Vilcacora počas dvoch mesiacov pred očkovaním proti pneumónii. Výsledky ukázali "štatisticky významné zlepšenie imunity" u jedincov, ktorí užívali doplnky mačacieho pazúra v porovnaní so skupinou, ktorej podávaná nebola.

 

mačací pazúr


Môže pomôcť pri liečbe HIV


Niektorí ľudia s vážnymi vírusovými infekciami, ako HIV používajú mačací pazúr ako doplnok výživy. Ukázalo sa, žeposilňuje imunitný systém. V južnej Afrike sú HIV a AIDS hlavnými zdravotnými problémami s odhadovaným 25,5 miliónom ľudí žijúcich s HIV v subsaharskej Afrike.


Štúdia z roku 2011 však ukázala, že prírodné lieky, ako je Vilcacora, môžu mať "potenciálne významné reakcie" s antiretrovirotikami, ktoré sa zvyčajne používajú na spomalenie progresu HIV. Až do vykonania rozsiahlejšieho výskumu v oblasti ľudského zdravia nie je kombinácia mačacieho pazúra s konvenčnými liekmi dobrý nápad, pretože môže viesť k nežiadúcim reakciám. Kontrolované klinické štúdie tiež chýbajú, ale aspoň jedna nekontrolovaná štúdia naznačuje pozitívny účinok na lymfocyty u HIV pozitívnych jedincov.

Herpes


Zdá sa, že Vilcacora má pozitívne účinky na imunitný systém aj pokiaľ ide o herpes. V štúdii z roku 2011 sa skúmali účinky rôznych prípravkov Uncaria tomentosa na herpes in vitro a zistilo sa, že vykazujú antimutagénne a antiherpetické účinky. Schopnosť Vilcacory bojovať s herpesom je spojená s jej polyfenolmi pracujúcimi synergicky s oxindolovými alkaloidmi alebo glykozidmi kyseliny chinovej.

Crohnova choroba


Výskumníci skúmajú možné prínosy mačacieho pazúra pre ľudí trpiacich Crohnovou choroboučo je zápalové ochorenie čriev, spôsobujúce zápal obloženia tráviaceho traktu. To môže viesť k bolestiam brucha, ťažkým hnačkám, únave, úbytku hmotnosti a podvýžive. Vilcacora, konkrétne Uncaria tomentosa, je pravdepodobne schopná pomôcť bojovať proti zápalu spojenému s Crohnovou chorobou. Užívaním Vilcacory by sa mali príznaky Crohnovej choroby veľmi zlepšiť.


Mačací pazúr sa používa aj na liečbu kolitídy, divertikulitídy, gastritídy, hemoroidov a žalúdočných vredov...
     
Možné vedľajšie účinky Vilcacory


Mačací pazúr je všeobecne veľmi dobre tolerovaný a považovaný za netoxický. Z vedľajších účinkov sa vyskytuje hnačka, závrať alebo nevoľnosť. Avšak všetky tieto prejavy ustupujú pri ďalšom užívaní byliny.

Poraďte sa so svojím lekárom predtým, než začnete užívať Vilcacoru, ak už užívate lieky na predpis. Vrátane liekov na vysoký krvný tlak alebo imunomodulačné lieky, lieky na autoimunitné ochorenie (lupus, roztrúsená skleróza), krvácanie alebo nízky tlak.Vilcacoru NEUŽÍVAJTE v žiadnej forme pokiaľ podstupujete liečbu chemoterapiou, rádioterapiou, alebo máte leukémiu!

Ak máte parkinsonovu chorobu, mali by ste sa rozhodne poradiť so svojím lekárom skôr než začnete s Vilacacorou. V 2008 došlo ku zhoršeniu prípadovej správy o Parkinsonovej chorobe po tom, čo človek začal užívať mačací pazúr a stav sa zlepšil, keď Vilcacoru vysadil.

Neodporúča sa ani pre tehotné alebo dojčiace ženy a nemala by sa podávať deťom, pokiaľ nie sú pod dohľadom lekára, pretože sa neskúmali účinky u detí. Ak máte naplánovanú operáciu, odporúča sa prerušiť užívanie minimálne 14 dní pred operáciou. Ak ste alergický na iné rastliny z rodu Rubiaceae, potom je veľmi pravdepodobné, že budete mať alergické prejavy. Ak dôjde ku reakcii prestaňte užívať Vilcacoru a vyhľadajte pomoc lekára.

Copyright 2018 - 2024 © Oreganový olej